ضرر مالی مایکروسافت بعد از ۲۶ سال

ضرر مالی مایکروسافت بعد از ۲۶ سال

همکاران سیستم –مایکروسافت برای اولین بار از سال ۱۹۸۶ تا کنون در گزارش سه ماههٔ مالی‌اش با کسری و ضرر روبه رو شد.
به گزارش سایت رویترز، مایکرو سافت در گزارش مالی سه ماههٔ خود آورده است: این ضرر مالی در پی مشکلات مربوط به اختلال در کسب و کار اینترنتی شرکت اتفاق افتاده است. اما اگر چشم خود را روی این ضرر ببندیم، می‌توان گفت که باز هم مایکروسافت با کمک درآمد بالای حاصل از ویندوز، حتی از پیش بینی‌های مالی وال استریت هم پا را فرا‌تر گذاشته است و اوضاع نسبتاً خوبی در فرابورس دارد.
مایکروسافت در سال‌های اخیر با رقیبان بزرگی مانند اپل و گوگل دست و پنجه نرم می‌کند و همواره این شرکت‌ها برایش مشکل ساز بوده‌اند. اما بسیاری از فعالان بازار معتقد هستند که با ورود ویندوز ۸ از ۲۶ اکتبر جایگاه این شرکت تا حدود زیادی مستحکمتر خواهد شد.
مایکروسافت در سه ماههٔ پایانی سال مالی‌اش ۴۹۲ میلیون دلار ضرر به ثبت رسانید. این در حالی است که در سال گذشته این شرکت سود ناخالص ۵.۸۷ میلیارد دلاری را به ثبت رسانید. به عبارت دیگر امسال این شرکت آمریکایی از قرار هر سهم ۶ سنت ضرر کرده است. حال آنکه در سال گذشته از قرار هر سهم سودی معادل ۶۹ سنت داشت.
حجم کسب و کار مایکروسافت در این سه ماه با وجود کاهش فروش رایانه‌های شخصی تحت ویندوز با ۴ درصد رشد به ۱۸ میلیارد دلار رسید. البته به اعتقاد متخصصان مالی اگر شرایط اقتصادی را در نظر بگیریم، این آمار بسیار خوب است.
بسیاری اعتقاد دارند که مایکروسافت با معرفی محصولات جدیدش باز هم اعتبارش را در محیط‌های کسب و کار پس خواهد گرفت.
مایکروسافت در این سه ماه موفق شد ۵۴۰ میلیون نسخه ویندوز به فروش برساند که تعداد زیادی از آن‌ها مربوط به فروش رایانه‌های تحت ویندوز ۷ بود.
البته علی رغم این ضرر، سهام مایکروسافت در فرابورس نزدک معادل ۲.۵ درصد رشد کرد و به ۳۰.۶۷ دلار رسید.
سهام مایکروسافت از اول سال، ۱۰ درصد رشد کرده است. حال آنکه بورس نزدک در این بازهٔ زمانی رشد ۱۴ درصدی داشته است.
شاید مایکروسافت دیگر نتواند به رشد بی‌سابقهٔ سال ۲۰۰۰ برسد.
باید منتظر شد و دید ورود رایانهٔ لوحی و سیستم عامل جدید شرکت باز هم می‌تواند آن دوران طلایی را تکرار کند یا نه.