شرکت دل خصوصی شد

همکاران سیستم- مایکل دل که در ۱۹۸۴ شرکت دل را تاسیس کرده بود، حالا در اقدامی جدید ۴. 24 میلیارد دلار به سهامداران این شرکت پرداخت کرد و دل را بعد از ۱۹ سال خصوصی کرد.
به گزارش وب سایت zdnet، شرکت دل که پس از اچ پی و لنوو سومین عرضه کننده بزرگ محصولات رایانه‌ای جهان محسوب می‌شود، تا پیش از این به صورت یک شرکت سهامی عام اداره می‌شد، اما حالا موسس دل تمامی سهامی این شرکت را از سهامداران خریده و آن را به یک شرکت خصوصی تبدیل کرده است. مایکل دل با پرداخت 65. 13 دلار به ازای هر سهم در مجموع ۴. 24 میلیارد دلار به سهامداران دل پرداخت کرد و این شرکت را از آن‌ها خرید.
مایکل دل در حالی برای هر سهم این شرکت 65. 13 دلار پرداخت کرده است که قیمت سهام این شرکت در ماه ژانویه و قبل از انتشار شایعات مربوط به این خرید کمتر از ۱۱ دلار بود. موسس شرکت دل در این معامله بزرگ از کمک شرکت سرمایه گذاری سیلور لیک و شرکت مایکروسافت نیز برخوردار بوده است. مایکل دل برای انجام این کار مبلغ ۲ میلیارد دلار از مایکروسافت وام گرفته است. مایکروسافت که تامین کننده سیستم عامل ویندوز برای رایانه‌های این شرکت است، در بیانیه‌ای بر تعهد خود نسبت به تضمین موفقیت بلندمدت شرکت‌های عرضه کننده رایانه‌های شخصی تاکید کرده است.
گفته می‌شود این معامله یکی از بزرگ‌ترین معامله‌ها پس از بروز بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۷ است که بازارهای مالی جهان را به مدت تقریباً دو سال تحت تاثیر خود قرار داده بود.
شرکت دل در سال ۲۰۱۲ توانسته بود بیش از 7. 38 میلیون رایانه شخصی روانه بازار کند، اما ارزش سهام این شرکت ۱۲ درصد در مقایسه با سال قبل از آن کاهش یافته بود. این شرکت مدتی است راهبرد دیگری نیز در پیش گرفته است و می‌کوشد از یک عرضه کننده سخت افزار به یک شرکت نرم افزاری تبدیل شود.