شدت گرفتن شایعات درباره ادغام شرکت‏ سیلزفورس در مایکروسافت

شدت گرفتن شایعات درباره ادغام شرکت‏ سیلزفورس در مایکروسافت

همکاران سیستم- شدت گرفتن شایعات درباره احتمال خرید شرکت سیلزفورس توسط مایکروسافت باعث افزایش ارزش سهام این شرکت عرضه‏‌کننده راهکارهای مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) شده است.
به گزارش وب‏سایت newsfactor، چندی پیش شایع شده بود اوراکل قصد دارد سیلزفورس را خریداری کند. این شایعات بالاخره با تکذیب یکی از مدیران عامل اوراکل فروکش کرد، اما حالا شایعه جدیدی سربرآورده است که بر اساس آن، مایکروسافت قصد دارد شرکت سیلزفورس را خریداری کند. انتشار این شایعه باعث شده بود ارزش سهام سیلزفورس روز سه‌‏شنبه هفته گذشته تا حدی در افزایش یابد. در این شایعات علاوه بر مایکروسافت و اوراکل، از شرکت‏های گوگل و SAP نیز به عنوان خریداران احتمالی سیلزفورس یاد می‌‏شود.
تاکنون شرکت‌‏های مایکروسافت و سیلزفورس هیچکدام به صورت رسمی در این باره اظهارنظر نکرده‌‏اند. اما یکی از معاونان سابق شرکت سیلزفورس به نام چاک گاناپاتی در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او درباره دلایل احتمالی مایکروسافت برای خرید سیلزفورس پرسیده بود، گفته است: خرید سیلزفورس توسط مایکروسافت به دو دلیل ممکن است بسیار مهم باشد. اول اینکه مایکروسافت جنگ را در میدان پلت‏فرم‌‏ها باخته است و پلت‏فرم‏‌های این شرکت مثل .NET و آزور توسط جاوا، لینوس و پلت‏فرم‏‌های منبع‌‏باز و پلت‏فرم‏‌های ابری جدید مغلوب شده‌‏اند. خرید پلت‏فرم شرکت سیلزفورس از جمله واقع‏‌بینانه‏‌ترین راهکارهایی است که مایکروسافت از طریق آن می‌‏تواند میلیون‏‌ها توسعه‌‏دهنده پلت‏فرم .NET خود را وارد دنیای پردازش ابری کند.
به گفته وی، سیلزفورس از یک جنبه دیگر نیز برای مایکروسافت مهم است. شرکت مایکروسافت بخش اصلی درآمد خود را از محصولاتی مثل ویندوز، آفیس و Exchange به دست می‌‏آورد که دیگر رونق گذشته خود را ندارند. از این رو، مایکروسافت می‏‌بایست به فکر پیدا کردن منابع درآمدی جدیدی برای خود باشد که رونق بیشتری داشته باشد. در این میان بازار اپلیکیشن‏‌های ابری از رونق خوبی برخوردار است و شرکت سیلزفورس هم در این زمینه کارنامه درخشانی دارد. مثلاً سیلزفورس در بازار اپلیکیشن‏‌های مدیریت ارتباط با مشتری موقعیت بسیار خوبی دارد، اما مایکروسافت فقط بخش‏‌های میانی بازار این راهکارها را در اختیار دارد.