سیستم‌عامل Ubuntu ده ساله شد

سیستم‌عامل Ubuntu ده ساله شد

همکاران سیستم- در دهمین سالگرد تولد سیستم‌عامل متن‌باز Ubuntu شرکت Canonical به عنوان متولی اصلی این محصول نسخه جدید آن را با نام Ubuntu ۱۴.۱۰ معرفی کرد.آخرین نسخه از این سیستم‌عامل که برای رایانه‌های رومیزی ساخته شده است بر تجربیات توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری تاکید دارد، کیفیت سیستم‌عامل را به صورت جامع ارتقا داده است و قابلیت‌های جدید و امکانات امنیتی پیشرفته ارائه می‌دهد.

از مهم‌ترین اتفاقاتی که هم‌زمان با تولد ۱۰ سالگی این سیستم‌عامل افتاده است می‌توان به عرضه Ubuntu Developer Tools Center اشاره کرد. این قابلیت جدید امکان بارگذاری تمام تولکیت‌های(Toolkit) اندرویدی و وابسته‌های آن‌ها را فراهم کرده و سپس آن‌ها را برای رسیدن به یک هدف خاص و ارائه یک قابلیت یکپارچه ادغام می‌کند.

این ابزار مجزا برای سیستم‌عامل اندروید عرضه شده است و پیش‌بینی می‌شود که به‌زودی برای دیگر پلتفرم‌ها از جمله Go و Dart نیز ارائه شود.

البته باید توجه داشت که فقط این قابلیت جدید برای Ubuntu ۱۴.۱۰ عرضه شده است و سایر اتفاقات مربوط به به‌روزرسانی امکانات موجود می‌شود.

برای این سیستم‌عامل هسته مرکزی ۳.۱۶ در نظر گرفته شده است که به صورت جامع‌تر از زیرساخت‌های Power۸ و Arm ۶۴ پشتیبانی می‌کند و البته امکان پشتیبانی گسترده‌تر آن از پردازنده‌های گرافیکی Nvidia و AMD نیز در نظر گرفته شده است.

این سیستم‌عامل جدید همچنین می‌تواند از تراشه‌های Haswell اینتل، Broadwell، Merrifield و Cherryview پشتیبانی کند.