سیستم‌عامل Snow Leopard اپل بی‌سروصدا بازنشسته شد

سیستم‌عامل Snow Leopard اپل بی‌سروصدا بازنشسته شد

همکاران سیستم- شرکت اپل به پشتیبانی امنیتی از سیستم‌عامل Mac OS X Snow Leopard پایان داد تا با این اتفاق یک‌پنجم کاربران جهانی که از رایانه‌های Mac استفاده می‌کنند، در مقابل حملات بدافزار‌ها بی‌دفاع بمانند.
به گزارش وب‌سایت theinquirer، در حالی که مابقی دنیای فناوری نگران بازنشسته شدن سیستم‌عامل ویندوز XP در شرکت مایکروسافت هستند، باید توجه داشت که علاقمندان به Mac هم این روز‌ها مشکل مشابهی را پیش‌روی خود می‌بینند.
با این وجود، برخلاف ویندوز XP که از آن می‌توان به عنوان کهن‌سال‌ترین سیستم‌عامل رایانه‌ای مایکروسافت یاد کرد، شرکت اپل تصمیم گرفته است تنها پس از چهار و نیم سال به فعالیت Snow Leopard پایان دهد و آن را بازنشسته کند.
سیستم‌عام Snow Leopard که در سال ۲۰۰۹ میلادی برای نخستین بار معرفی شد، برای کاربران رایانه‌ای اپل یک نقطه عطف محسوب می‌شد. این محصول آخرین نسخه از سری سیستم‌های عامل Mac OS X اپل محسوب می‌شد که از پردازنده‌های PowerPC پشتیبانی می‌کند.
شرکت اپل بر اساس قرارداد سال ۲۰۰۶ پردازنده‌های اینتل را مورد استفاده قرار می‌داد و Snow Leopard هم آخرین نسخه از سیستم‌عامل Mac بود که این پردازنده‌ها را تحت پوشش قرار می‌داد. این محصول همچنین آخرین نسخه از سری سیستم‌های عامل Max OS X اپل مبتنی بر فناوری ۳۲ بیتی بود.
باید گفت که با این اتفاق نه تنها سیستم‌عامل Snow Leopard به حیات خود پایان داده است، بلکه بسیاری از دستگاه‌ها و رایانه‌های اپل هم به آخر عمر خود رسیده‌اند. زیرا نسخه‌های جدید سیستم‌عامل Mac OS X با قابلیت پشتیبانی از دستگاه‌های قدیمی ساخته نشده‌اند و به صورت خودکار هر کاربری که از رایانه‌های مبتنی بر پردازنده PowerPC Mac استفاده می‌کنند را در مقابل آسیب‌پذیری‌ها بی‌دفاع می‌گذارند.
آمار و ارقام منتشر شده توسط مرکز خبری ComputerWorld نشان می‌دهد که ۱۹ درصد کاربران رایانه‌ای اپل از نسخه Snow Leopard سیستم‌عامل Mac OS X استفاده می‌کند.
بر خلاف مایکروسافت، شرکت اپل هیچ خبر رسمی مبنی بر پایان طرح پشتیبانی از سیستم‌عامل رایانه‌ای خود را منتشر نکرده است و بدون هرگونه اتفاق رسانه‌ای به پشتیبانی از ابزارهای اصلی این سیستم‌عامل پایان داده و همچنین، پشتیبانی امنیتی از آن را هم کنار گذاشته است.
البته برای کاربرانی که رایانه ۶۴ بیتی Mac مبتنی بر پردازنده اینتل دارند یک خبر خوب وجود دارد. اینکه آن‌ها می‌توانند از آخرین نسخه سیستم‌عامل رایانه‌ای اپل موسوم به Mac OS X Mavericks به عنوان یک ابزار به‌روزرسان رایگان استفاده کنند. برای آن‌هایی که از دستگاه‌های قدیمی‌تر هم استفاده می‌کنند، احتمالا زمان آن رسیده است که سراغ حساب بانکی خود بروند و برای خرید یک رایانه شخصی جدید تصمیم‌گیری کنند.