“سلام ویندوز”؛ راهکار امنیتی جدید مایکروسافت برای ویندوز ۱۰

"سلام ویندوز"؛ راهکار امنیتی جدید مایکروسافت برای ویندوز ۱۰

همکاران سیستم- شرکت مایکروسافت قصد دارد ویندوز ۱۰ را به یک فناوری امنیتی بیومتریک مجهز کند که در آن برای احراز هویت کاربران از اثر انگشت و رنگ عنبیه چشم استفاده می‌‏شود.
به گزارش وب‏سایت zdnet، شرکت مایکروسافت در جریان کنفرانس WinHEC در چین از یکی از قابلیت‏‌های جدید ویندوز ۱۰ رونمایی کرد که در آن از فناوری‏‌های تشخیص اثر انگشت و رنگ عنبیه چشم برای احراز هویت کاربران استفاده می‏‌شود. مایکروسافت این قابلیت را «سلام ویندوز» (Windows Hello) نامیده است. مایکروسافت ادعا کرده است سلام ویندوز قابلیت امنیتی ویژه‌‏ای را برای کسب و کارها به ارمغان خواهد آورد که استفاده از آن در نهادهای دولتی و شرکت‌‏های فعال در صنایع دفاعی، مالی، سلامت و بهداشت و دیگر صنایع مرتبط سودمند خواهد بود.
بر اساس این گزارش، مایکروسافت قصد دارد این قابلیت را برای کاربرانی که از ویندوز ۱۰ برای مقاصد کاری استفاده می‏‌کنند، عرضه کند. این غول نرم‌‏افزاری اعلام کرده است ویندوز ۱۰ از فناوری‏‌هایی مثل تشخیص چهره، رنگ عنبیه چشم و اثر انگشت برای احراز هویت کاربران استفاده خواهد کرد. مایکروسافت این فناوری‏ه‌ا را امن‏‌تر از گذرواژه‏‌ها دانسته است.
مایکروسافت اعلام کرده است ویندوز ۱۰ با استفاده از ترکیبی از راهکارهای نرم‌‏افزاری و سخت‏‌افزاری تلاش خواهد کرد هویت کاربران را به طور دقیق احراز کند و از این طریق با اقداماتی از قبیل جعل هویت کاربران مقابله کند. مثلاً دوربین‏‌های مجهز به فناوری مادون قرمز خواهند توانست چهره و یا رنگ عنبیه چشم کاربران را در شرایط نوردهی مختلف به طور دقیق تشخیص دهند.