سقوط دو رقمی بازار گوشی‌های هوشمند در فصل نخست 2022

آخرین تحقیقات مرکز Canalys نشان داد فروش گوشی‌های هوشمند در سراسر جهان طی سه ماه نخست سال 2022 میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش 11 درصدی را تجربه کرده است.

شرکت تحقیقاتی Canalys علت اصلی این افت را شرایط اقتصادی نامطلوب و تقاضای فصلی ضعیف معرفی کرد. «نیکول پنگ» مدیر مرکز خدمات موبایلی در این شرکت تحقیقاتی گفت: «بازار جهانی گوشی‌های هوشمند توسط یک محیط تجاری ناپایدار در سه ماه نخست سال جاری متوقف شد».

او عوامل مختلف از جمله افزایش دوباره موارد ابتلا به ویروس کرونا و گسترش سویه اومیکرون، انجام مجدد قرنطینه‌های مربوط به ویروس کرونا در کشور چین، تهاجم مداوم روسیه به اوکراین و تورم جهانی را در این اتفاق دخیل دانست. آقای پنگ گفت تمامی موارد فوق آنچه را که به طور سنتی باعث کندی بازار جهانی می‌شود، تشدید کرده است.

با این وجود گفته شد هر دو مدعی برتر در بازار جهانی گوشی‌های هوشمند موفق شدند سهم خود را افزایش دهند. سامسونگ که همچنان رتبه نخست در بازار جهانی تلفن‌های همراه را به خود اختصاص داده در این بازه زمانی 24 درصد از بازار را تحت پوشش خود قرار داد.

این در حالی بود که در مدت مشابه از سال قبل سهم سامسونگ 22 درصد گزارش شده بود. در همین حال اپل در جایگاه دوم بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده گوشی 15 درصد بازار را به خود اختصاص داد که در مدت مشابه سال قبل این رقم 18 درصد گزارش شده بود.

منبع: zdnet