سقوط بزرگ بازار جهانی رایانه‌های شخصی در آستانه ورود ویندوز ۱۰

سقوط بزرگ بازار جهانی رایانه‌های شخصی در آستانه ورود ویندوز ۱۰

همکاران سیستم- مرکز تحقیقاتی گارتنر گزارش داد بازار جهانی رایانه‌های شخصی بزرگترین سقوط خود طی دو سال گذشته را تجربه کرده است. در گزارش این مرکز آمده است که طی فصل دوم سال جاری میلادی ۶۸.۴ میلیون دستگاه رایانه شخصی وارد بازار شد که این رقم کاهش ۹.۴ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد و گویای آن است که برای هفتمین فصل متوالی بازار جهانی رایانه‌های شخصی بدون هرگونه ارتقا به فعالیت خود ادامه داده است.
اما گارتنر پیش‌بین می‌کند که در فصل بعد نیز این بازار در گستره جهانی کاهش ۴.۴ درصدی عرضه رایانه‌های شخصی را تجربه کند.
به نظر می‌رسد عدم تمایل کاربران به خرید محصولات مبتنی بر ویندوز ۸ و نزدیک شدن به زمان عرضه سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ باعث شده است فرآیند فروش این محصول در جهان سیر نزولی را طی کند.
بسیاری از کاربران منتظر آن هستند که به صورت رایگان رایانه خود را به نسخه جدید سیستم‌عامل مایکروسافت به‌روز کنند و این مسئله در حالی صورت می‌گیرد که فناوری‌های مربوط به تراشه و رم رایانه‌ طی سال جاری ارتقا قابل ملاحظه‌ای نیافته است. این مسایل روی آن دسته از کاربرانی که منتظر تاریخ ۲۹ ژوئیه بودند تا رایانه جدید را مبتنی بر سیستم عامل ویندوز ۱۰ خریداری کنند تاثیر قابل ملاحظه برجا گذاشت.
اگر شما هم حین خواندن این مطلب فکر می‌کنید بازار رایانه‌های شخصی آخرین نفس‌های خود را می‌کشد، اشتباه نکرده‌اید. اما بهتر است در این زمینه نگاهی به آمار و ارقام منتشر شده از سوی شرکت IDC بیاندازیم تا وضعیت مایکروسافت در بازار جهانی مشخص شود.
مرکز تحقیقاتی IDC نسبت به گارتنر بدبین‌تر است و در گزارش خود اعلام کرده است که طی سه ماهه دوم امسال ۶۶.۱ میلیون دستگاه رایانه شخصی عرضه شد تا با این اتفاق بازار جهانی افت ۱۱.۸ درصدی را تجربه کند.