سرنوشت «جاوا» در زبان‌های برنامه‌نویسی چه می‌شود؟

محبوبیت زبان برنامه‌نویسی جاوا در برخی رتبه‌‌بندی‌های و فهرست‌های مربوط به زبان‌های کدگذاری به آرامی در حال کاهش است و با این وجود در آخرین گزارش منتشر شده در مرکز RedMonk، جاوا همچنان در رتبه دوم قرار دارد.

براساس گزارش جدید منتشر شده از سوی مرکز RedMonk مربوط به محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی مشخص شد که در فصل سوم سال 2021 میلادی جاوااسکریپت رتبه سوم را از آن خود کرده است. گزارش این مرکز مربوط به رتبه‌بندی زبان‌های برنامه‌نویسی از سال 2010 میلادی تاکنون هر سال دو بار به‌روز می‌شود.

لازم به ذکر است در گزارش این مرکز مربوط به فصل دوم امسال پایتون موفق شد جاوا را پشت سر بگذارد و جاوا از آن زمان تاکنون در سایه پایتون باقی مانده است. اما هم اکنون جاوا یک پله صعود کرده است و بر این اساس با قرار گرفتن در رتبه دوم با پایتون جایگاه مشترک دارد.

«استفان اوگرادی» از تحلیلگران مرکز RedMonk در این خصوص گفت، جایگاه سوم جاوا در سال گذشته این سوال را برای کارشناسان به وجود آورد که آیا فرآیند کاهش تدریجی محبوبیت این زبان برنامه‌نویسی آغاز شده است یا خیر.

«پائول جِنسن» مدیرعامل شرکت Tiobe نیز سپتامبر گذشته توضیح داد جاوا به دلیل کاهش قابل ملاحظه سهم خود در جست‌وجوهای مربوط به زبان‌های برنامه‌نویسی در موتورهای جست‌وجوگر اینترنتی با یک مشکل جدی مواجه است.

منبع: zdnet