سرمایه‏ گذاری صنایع انرژی آفریقا و خاورمیانه در بازار آی تی در حال افزایش است

سرمایه‏ گذاری صنایع انرژی آفریقا و خاورمیانه در بازار آی تی در حال افزایش است

همکاران سیستم- برآوردهای آی دی سی نشان می‌‏دهد سرمایه ‏گذاری صنایع انرژی در برخی کشورهای آفریقایی و خاورمیانه از مرز یک میلیارد دلار خواهد گذشت.
به گزارش آی دی سی، شرکت‌های فعال در صنعت انرژی در کشورهای خاورمیانه و آفریقا (ترکیه، آفریقای جنوبی، عربستان سعودی و امارات متحده عربی) در سال ۲۰۱۳ به حدود یک میلیارد دلار رسیده است که این رقم ۲. ۹ درصد در مقایسه با سال قبل از آن رشد داشته است. بر همین مبنا پیش‏ بینی می‌‏شود این رقم در سال ۲۰۱۴ به ۰۵. ۱ میلیارد دلار برسد.
تحلیل‏گران آی دی سی معتقدند جمعیت جوان کشورهای خاورمیانه و افزایش درآمد ملی این کشور‌ها باعث افزایش مصرف انرژی برق در این منطقه شده است. در آفریقا نیز سرمایه‏ گذاری‌های صورت گرفته در بخش انرژی، تاسیس زیرساخت‏‌ها، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر (بویژه انرژی خورشیدی)، و تلاش برای افزایش دسترسی به آب سالم از جمله دلایلی است که تقاضا برای تاسیسات انرژی در این منطقه را افزایش داده است.
بر اساس این گزارش، برآورد‌ها حاکی از این است که سرمایه ‏گذاری صنعت انرژی در بخش آی تی در دوره بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ سالانه به طور متوسط ۱۴ درصد افزایش می‌‏یابد. نیاز این صنایع به ماژول‌های عملیاتی اثربخشی مثل راهکارهای مدیریت دارایی‌های کسب و کار، حسابداری، تحلیل داده و نیز نیاز به راهکارهای امنیتی باعث افزایش هزینه‏ کرد‌ها در بخش نرم ‏افزار شده است، بطوری که پیش ‏بینی می‌‏شود سرمایه ‏گذاری‏‌ها در این بخش سالانه به طور متوسط ۶. ۹ درصد رشد داشته باشد.
این گزارش همچنین نشان می‌‏دهد صنایع انرژی در آفریقای جنوبی بزرگ‌ترین و پویا‌ترین بازار برای محصولات آی تی خواهد بود. پیش ‏بینی می‌‏شود سرمایه‏ گذاری‌های صنایع انرژی این کشور در بازار آی تی در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ با نرخ رشد دو رقمی افزایش یابد. یکی دیگر از پیش ‏بینی‌های آی دی سی این است که حدود نیمی از کل هزینه‏‏ کرد این صنایع در بازار آی تی از سوی شرکت‌های فعال در صنعت برق صورت خواهد گرفت. انتظار می‌‏رود سرمایه‏ گذاری این شرکت‏‌ها در بازار آی تی در سال‌های بین ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ به طور متوسط با نرخ ۵. ۹ درصد افزاش یابد.
حدود یک چهارم از این هزینه‏ کرد‌ها نیز از سوی شرکت‏‌های فعال در صنعت آب و گاز صورت خواهد گرفت. همچنین برآورد می‌‏شود صنایع انرژی در کشورهای عربستان و امارات متحده عربی در سال ۲۰۱۴ حدود ۵۰۰ میلیون تومان هزینه کنند.