سرمایه‌گذاری دولت‌ها در زمینه استفاده از هوش مصنوعی

همکاران سیستم – نظرسنجی صورت گرفته توسط مرکز گارتنر نشان می‌دهد مدیران سازمان‌ها و نهادهای دولتی، در سال جدید میلادی، نگاه ویژه‌ای به هوش مصنوعی و تحلیل داده‌ها خواهند داشت و در این زمینه سرمایه‌گذاری‌های متعددی صورت خواهند داد.

به گزارش وب‌سایت ChannelLife New Zealand، گارتنر در گزارش خود از 3102 مدیر ارشد فناوری اطلاعات در 82 کشور جهان نظرسنجی کرده است که از میان این افراد، 528 تن مدیر دولتی هستند.

ریک هاوارد (Rick Howard) تحلیلگر ارشد گارتنر می‌گوید: بهره‌مندی از مزیت داده، قلب دولت دیجیتال است و این مهمترین دارایی تمام دولت‌ها به شمار می‌رود. توانایی استفاده استراتژیک از این داده‌ها به صورت لحظه‌ای، قابلیت دولت در ارائه خدمات یکپارچه را به طور قابل ملاحظه‌ای بهبود می‌بخشد.

گارتنر در نظرسنجی خود، از مدیران شرکت‌ها و سازمان‌ها خواسته مهمترین فناوری‌هایی را که در سال 2019 برای آن برنامه دارند مشخص سازند.

مدیران ارشد فناوری اطلاعات به مواردی همچون هوش مصنوعی (27 درصد)، تحلیل داده‌ها (22 درصد) و فناوری‌های ابر (19 درصد) اشاره کرده‌اند.

این در حالی است که پیشتر، «ابر» اولویت نخست دولتی‌ها بوده ولی اکنون به رده سوم سقوط کرده است.

کارشناس گارتنر می‌گوید: هوش مصنوعی کانال‌های بینش و تحویل جدیدی عرضه می‌کند که حکومت‌ها با استفاده از آن می‌توانند به مقیاس‌پذیری بالایی که قبلاً امکان‌پذیر نبوده دست یابند.

وی بر این باور است که دولت‌ها با به خدمت گرفتن هوش مصنوعی می‌توانند نیروی انسانی باارزش خود را به فرایندهای پیچیده و تصمیم‌گیری‌های مرکب اختصاص دهند.

در میان پاسخ‌دهندگان دولتی، 10 درصد گفته‌اند که در حال حاضر از یک راه حل هوش مصنوعی استفاده می‌کنند و 39 درصد از قصد خود برای انجام این کار در یک تا دو سال آینده خبر داده‌اند.

36 درصد نیز گفته‌اند که در دو تا سه سال آینده به سراغ استفاده از راه حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی خواهند رفت.