سایه سنگین حملات سایبری بر جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

همکاران سیستم- در حالی که بازی‌های جام جهانی برای بسیاری از مردم جهان لحظات تلخ و شیرین فراوانی را رقم می‌زند، برخی افراد این اتفاق را به عنوان یک فرصت ویژه برای انتشار ابزارهای جاسوسی و تشکیل کمپین‌های هکری می‌بینند.
برای نمونه، یکی از اتفاقات ورزشی بزرگ که طی سال جاری مورد توجه هکرها قرار گرفت المپیک زمستانی در کره جنوبی بود. یک حمله سایبری به مراسم افتتاحیه این مسابقات باعث شد آدرس IP تلویزیون‌های مرکز اصلی رسانه‌ای مسابقات دچار اختلال گسترده شود.
بدافزاری که برای این مسابقات طراحی شده بود Olympic Destroyer نام داشت که به شکل ویژه هدف آن تخریب بود و با این وجود طراحی آن به گونه‌ای بود که کاربران را گیج کند و هیچ ردی از هکرهای کره شمالی باقی نماند. در حالی که بری ادعا می‌کردند روس‌ها این عملیات هکری را انجام دادند، ولی هنوز به درستی مشخص نیست چه شخص یا گروهی پشت این اتفاق بوده است.
هم اکنون که جام جهانی فوتبال در کشور روسیه در حال برگزاری است، یک فرصت ایده‌آل را برای فعالیت هکرها ایجاد می‌کند. دولت‌های غربی در پی اتفاقات بزرگ همیشه کرملین را پشتیبان عملیات‌های هکری گسترده خوانده‌اند. ولی هم اکنون که این مسابقات در خاک روسیه برگزار می‌شود، به طور قطع هکرها از نقطه دیگر کره زمین عملیات خود را مدیریت می‌کنند و روسیه کوشیده است با تقویت زیرساخت‌های خود جلوی بروز هرگونه حمله احتمالی را بگیرد.
هفته گذشته مقامات اطلاعاتی ایالات متحده هشدار دادند مسافرانی که برای جام جهانی فوتبال به کشور روسیه سفر می‌کنند، این احتمال وجود دارد که گوشی هوشمند یا لپ‌تاپ آن‌ها هدف هکرهای روسی یا مجرمان سایبری قرار گیرد.

منبع: Zdnet

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *