سال ۲۰۲۰؛ سال جهان بدون مرز

سال ۲۰۲۰؛ سال جهان بدون مرز

همکاران سیستم – اریک اشمیت، مدیر عامل سابق گوگل و مدیر اجرایی کنونی این شرکت، پیش‌بینی کرده است که تا سال ۲۰۲۰ تمام گوشه و کنار دنیا با کمک اینترنت به یکدیگر متصل خواهند شد. به گزارش روزنامه لوموند فرانسه آقای اشمیت در صفحه توییترش مدعی شده است که ۱۰۰ درصد ساکنان زمین تا ۷ سال آینده به اینترنت دسترسی خواهند داشت.
به گزارش وب سایت cnetfrance، در حال حاضر نسبت افراد آنلاین به کسانی که از اینترنت استفاده نمی‌کنند، یک به دو است و طبق پیش‌بینی مدیر گوگل تا پایان دهه میلادی جاری تمام دنیا امکان دسترسی به اینترنت را خواهند داشت.
البته به اعتقاد متخصصان این پیش‌بینی اریک اشمیت با وجود کشورهای فقیر آفریقایی، قبایل به دور از تمدن جنگل‌های آمازون و البته کره شمالی با واقعیت کنونی دنیا فاصله زیادی دارد.
روزنامه لوفیگارو در نقد این پیش‌بینی نوشته است: با توجه به اینکه در حال حاضر بین ۴. ۱ تا ۲ میلیارد نفر در جهان از برق بی‌بهره هستند، رسیدن به رویای اینترنت سراسری در ۷ سال آینده کمی دور از ذهن است.
با وجود انتقادات و تمسخرهای زیادی که به این پیش‌بینی شده است، لازم به ذکر است که طبق آمار سازمان ملل در حال حاضر یک سوم دنیا به اینترنت متصل هستند و این آمار رشد فوق العاده و لحظه‌ای دارد.
همچنین شرکت گوگل برنامه‌ای را با هدف رساندن اینترنت بی‌سیم به نقاطی که دسترسی به آن‌ها به هر دلیلی مشکل است، با جدیت پیگیری می‌کند. علاوه بر گوگل شرکت سامسونگ نیز متعهد شده است تا پایان سال ۲۰۱۵ به کمک پانل‌های خورشیدی امکان دسترسی ۵. ۲ میلیون دانش آموز آفریقایی را به اینترنت فراهم آورد.
اما آیا این موارد برای تحقق این پیش‌بینی بزرگ کفایت می‌کنند؟
لوموند در پایان این گزارش می‌نویسد: اگر چه تحقق این رویا دور از ذهن است، اما به احتمال زیاد در سال ۲۰۲۰ اکثریت جمعیت دنیا از اینترنت استفاده خواهند کرد.