ساخت پردازنده ۱۱۰ هسته‌ای مخصوص سرور‌ها و سیستم‌های سازمانی

ساخت پردازنده ۱۱۰ هسته‌ای مخصوص سرور‌ها و سیستم‌های سازمانی

همکاران سیستم- محققان «موسسه فناوری ماساچوست» (MIT) به منظور ارایه روش‌های جدید در کاهش مصرف انرژی و افزایش قابلیت‌ها و کارآمدی دستگاه‌های موبایلی، رایانه‌های شخصی و سرور‌ها موفق شدند تراشه‌ای با ۱۱۰ هسته پردازشگر تولید کنند.
 به گزارش وب سایت news.techworld، «میزکو لیس» (Mieszko Lis) از دانشجویان فوق دکتری در دانشگاه MIT در کنفرانس Hot Chips که در کالیفرنیا برگزار شده بود در این خصوص توضیح داد، این پردازنده که با نام Execution Migraine Machine شناخته می‌شود، با هدف کاهش ترافیک اطلاعاتی روی تراشه‌ها ساخته شده است و امکان پردازش اطلاعات با سرعت بالا‌تر و مصرف انرژی کمتر را فراهم می‌کند.
این تراشه در اصل یک پردازنده جامع محسوب می‌شود و مانند پردازنده‌های گرافیکی به عنوان یک مکمل مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. لیس همچنین اظهار داشت که این محصول هم‌اکنون به عنوان یک تراشه آزمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
او در این خصوص گفت: «این تراشه از جمله محصولات الکترونیکی نیست که شما در تعطیلات کریسمس بتوانید آن را برای خود خریداری کنید».
بدیهی است که بین حافظه کَش (Cache) و هسته‌های پردازشگر، اطلاعات فراوانی به‌طور مداوم رد و بدل می‌شود و در این میان پردازنده ۱۱۰ هسته‌ای به‌جای حافظه کَش از فضای حافظه‌ای به‌اشتراک گذاشته شده استفاده کرده است که این اتفاق کانال‌های نقل و انتقال اطلاعات را کاهش می‌دهد. این تراشه همچنین قادر است فرآیندهای حرکت اطلاعات را پیش‌بینی کند که با این روش تعداد چرخه‌های مورد نیاز برای نقل و انتقال و پردازش اطلاعات کاهش می‌یابد.