ساخت رایانه شخصی با پردازنده ۲۰۰ هزار هسته‌ای متن‌باز

ساخت رایانه شخصی با پردازنده ۲۰۰ هزار هسته‌ای متن‌باز

همکاران سیستم- مرکز Boffins وابسته به دانشگاه پرینستون یک پردازشگر متن‌باز متشکل از ۲۵ هسته پردازنده ارایه کرده است که می‌تواند امکان ساخت یک رایانه شخصی ۲۰۰ هزار هسته‌ای را با ۸ هزار تراشه ۶۴ بیتی فراهم کند.

به گزارش وبسایت theinquirer، این تراشه Piton نام دارد که این هفته در سمپوزیوم Hot Chips مخصوص سیستم‌های محاسباتی با کارایی بالا در کوپرتینو از آن رونمایی شد.

«دیوید ونتزلاف» یکی از پروفسورهای رشته مهندسی برق وابسته به دانشکده علوم رایانه‌ای دانشگاه پرینستون در این خصوص گفت: «با تراشه Piton به موفقیت بزرگی دست پیدا کرده‌ایم و می‌توانیم در حوزه معماری رایانه‌ای بازاندیشی داشته باشیم تا تراشه جدیدی را برای مراکز داده و خدمات پردازش ابری ارایه دهیم».

او توضیح داد: «این یکی از قوی‌ترین تراشه‌هایی محسوب می‌شود که تاکنون در فضای آکادمیک ساخته شده است و نشان می‌دهد که چگونه سرورها می‌توانند کارآمدتر و ارزان‌تر عمل کنند».

نسخه کنونی تراشه Piton با اندازه ۶ در ۶ میلیمتر ساخته شده است. این تراشه بیش از ۴۶۰ میلیون ترانزیستور را شامل می‌شود که اندازه هر کدام از آنها کوچکتر از ۳۲ نانومتر است و این تراشه در مجموع ۲۵ هسته را در خود جا داده است.

شرکت‌ها و موسسات آکادمیک طی چند سال‌ اخیر تراشه‌هایی را ارایه کرده‌اند که ده‌ها هسته پردازشگر دارد. ولی معماری مقیاس‌پذیری که برای Piton در نظر گرفته شده است امکان استفاده از هزاران هسته روی یک تراشه واحد همراه با نیم میلیارد هسته در یک مرکز داده را فراهم می‌کند.