«ساتیا نادلا» بهترین مدیرعامل جهان از نگاه رنگین پوستان

در سال 2014 میلادی که «ساتیا نادلا» به عنوان سومین مدیرعامل تاریخ مایکروسافت معرفی شد، ارزش سهام غول نرم‌افزاری جهان یک درصد سقوط کرد.

آن زمان برخی از سرمایه گذاران تصور می‌کردند گزینه‌های دیگر برای سکان‌داری شرکت مایکروسافت بهتر باشند و البته «آلن مولالی» مدیرعامل شرکت فورد یا «استفان ایلاپ» مدیرعامل شرکت نوکیا هم از دیگر گزینه‌ها محسوب می‌شدند. امروز با اطمینان می‌توان گفت که آنها اشتباه می‌کردند.

طی هفته گذشته برای نخستین بار ارزش مجموع دارایی‌های شرکت مایکروسافت از 2 تریلیون دلار فراتر رفت. ارزش سهام مایکروسافت طی سال جاری رشد 20 درصدی را تجربه کرد و در مجموع از زمانی که آقای نادلا جازگین «استیو بالمر» مدیرعامل اسبق این شرکت شد، ارزش سهام این شرکت بیشتر از 700 درصد رشد کرد.

براساس آخرین بررسی‌های صورت گرفته «ساتیا نادلا» از سوی سیاه پوستان، بومیان و تمامی رنگین پوستانی که برای وی کار می‌کنند به عنوان بهترین مدیرعامل ایالات متحده در سال 2021 برگزیده شد.

این خبر طبق آخرین نظرسنجی سالانه مرکز Comparably صورت گرفت که در آن نام 25 مدیرعامل برتر از نگاه کارمندان غیرسفید پوست را منتشر کرد. بررسی این مرکز از 30 ژوئن 2019 تا 30 ژوئن 2020 روی کارمندان 60 هزار کسب‌وکار بزرگ و کوچک انجام شد.

در این نظرسنجی از کارمندان خواسته شد که مدیرعامل را براساس تاثیر کلی و سبک مدیرتی آنها و همچنین فرهنگ محل کار سازمان ارزیابی کنند. مرکز تحقیقاتی توضیح داد که 10 میلیون رتبه‌بندی مختلف را برای تدوین رتبه نهایی مورد استفاده قرار داد.

در این بررسی‌ها آقای نادلا بین شرکت‌های بزرگ مقاوم نخست را به دست آورد و از نظرسنجی سال گذشته که در رتبه پانزدهم قرار داشت، به طور قابل توجه صعود کرد.

البته نادلا تنها مدیرعامل در حوزه فناوری اطلاعات نبود که در میان بهترین رهبران جهان قرار گرفت. در واقع هفت نفر از 10 مدیرعامل برتر جهان در حوزه فناوری مشغول به کار بودند.

منبع: businessinsider