زبان برنامه‌نویسی Swift با لینوکس سازگار شد

زبان برنامه‌نویسی Swift با لینوکس سازگار شد

همکاران سیستم- شرکت اپل سال گذشته زبان برنامه‌نویسی Swift خود را برای آسان‌تر هرچه بیشتر فعالیت مراکز توسعه‌دهنده نرم‌افزار عرضه کرد. این محصول در ابتدا یک پروژه با کدهای بسته بود که فقط روی سیستم‌های عامل Mac OS X و iOS مورد استفاده قرار می‌گرفت. ولی هم‌اکنون این پروژه متن‌باز شده و به صورت رسمی پورت مخصوص آن برای سیستم عامل لینوکس ارایه شده است.به گزارش وبسایت pcworld، شرکت اپل هم‌اکنون تصاویر پیش‌ساخته برای سیستم عامل Ubuntu ۱۵.۱۰ و Ubuntu ۱۴.۰۴ را مبتنی بر زبان Swift ۲.۲ عرضه کرد.
زبان Swift از روی سایت اینترنتی با همین نام قابل بارگذاری است و اپل از کدهای آن روی پلتفرم GitHub پشتیبانی می‌کند. کد این زبان برنامه‌نویسی تحت نسخه ۲.۰ مجوز Apache مورد استفاده قرار می‌گیرد.
البته نباید توجه داشت ابزارهای کاربردی که به کمک زبان برنامه‌نویسی Swift برای دستگاه‌های Mac OS X، آیفون یا iPad ساخته شده‌اند در لینوکس به راحتی اجرا شوند. این اتفاق به رابط‌های کاربری نصب شده روی دستگاه‌هایی بستگی دارد که متن‌باز نباشند.
لازم به ذکر است زمانی که مایکروسافت .NET را متن‌باز کرد، اپل برای رابط کاربری خود این قابلیت را در نظر نگرفت تا ابزارهای کنونی مبتنی بر رایانه‌های رومیزی یا رایانه‌های همراه روی دیگر پلتفرم‌ها مورد استفاده قرار گیرند.