زبان برنامه‌نویسی Rust شش ساله شد

توسعه‌دهندگان زبان برنامه‌نویسی Rust ششمین سالگرد انتشار نسخه 1.0 این پلتفرم را جشن گرفتند.

این زبان برنامه‌نویسی در طول عمر نسبتا کوتاه خود به لطف ویژگی‌های ایمنی مربوط به کدهای نرم‌افزاری که به طور پیش فرض در دسترس هستند باعث شد برنامه‌نویسان در جریان توسعه نرم‌افزاری اشکالات کمتری در رابطه با حافظه را پیش‌روی خود ببینند و اختلالات موجود در نرم‌افزارها کمتر مورد سوءاستفاده قرار گیرد.

این زبان برنامه‌نویسی در اصل جایگزینی برای زبان C محسوب می‌شود که مورد علاقه بسیاری از توسعه‌دهندگان است. ایمنی حافظه در این پلتفرم توسعه نرم‌افزار از جمله عواملی محسوب می‌شود که توجه بسیاری از متخصصان نرم‌افزار را به خود جلب کرده و در این میان مرکز Stack Overflow در بررسی‌های خود Rust را به عنوان محبوب‌ترین زبان سال از نظر سرعت افزایش تعداد مخاطبان معرفی کرده است.

بنیاد توسعه‌دهنده Rust اوایل سال جاری میلادی تاسیس شد تا در پی اخراج کارمندان موزیلا که پیش‌تر برای توسعه این زبان فعالیت می‌کردند آنها را در اختیار بگیرد. راه‌اندازی بنیاد Rust یکی از بزرگترین رویدادها در تاریخ شش ساله فعالیت این زبان برنامه‌نویسی بود تا یکی از مهم‌ترین رویدادهای پیش‌روی این زبان را رقم بزند.

یکی از برجسته‌ترین پروژه‌های پذیرش Rust تا به امروز مربوط به مرورگر اینترنتی فایرفاکس در شرکت موزیلا می‌شود. از زمان انتشار «فایرفاکس 48» موزیلا به صورت گسترده‌تر روی Rust تمرکز کرد تا به لطف قابلیت‌های ایمنی حافظه جلوی نشت اطلاعات حافظه را بگیرد و ضمن افزایش امنیت، سرعت کلی مرورگر را افزایش دهد.

از ژوئیه 2020 به بعد 12.31 درصد از کدهای نوشته شده در نسخه «فایرفاکس نایتلی» مربوط به سیستم عامل مک‌او‌اِس با زبان برنامه‌نویسی Rust نوشته شد که این رقم در نوامبر 2018 تنها 6.24 درصد بود.

منبع: neowin