زباله‌های الکترونیکی تولید شده در سال 2021 سنگین‌تر از دیوار چین

کارشناسان هشدار دادند میزان زباله‌های الکترونیکی تولید شده توسط انسان هر سال به سرعت در حال افزایش است و این زباله‌ها در مجموع میلیون‌ها تن فلز، پلاستیک و منابع معدنی گران‌بها را تشکیل می‌دهند که به ندرت مورد بازیافت قرار می‌گیرند و در بیشتر موارد سوزانده می‌شوند یا به محل دفن زباله‌ها انتقال پیدا می‌کنند.

تنها در سال جاری میلادی وزن کوهی از زباله‌های تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی در سراسر جهان به 57.4 میلیون تن رسید که به گفته کارشناسان بیشتر از وزن دیوار بزرگ چین یا سنگین‌ترین جسم مصنوعی روی کره زمین محاسبه می‌شود.

نتایج این تحقیق در روز «جهانی زباله‌های الکترونیکی 2021» منتشر شد و کارشناسان و سازمان‌ها از خانواده‌ها، مشاغل و دولت‌ها درخواست کردند از فرآیند تعمیر، بازیافت و استفاده مجدد از محصولات الکترونیکی استفاده شده حمایت کنند.

محققان توضیح دادند که مقادیر زیادی از زباله‌های الکترونیکی می‌بایست به عنوان یک منبع غنی درنظر گرفته شوند و فرصت‌هایی را برای بازیافت مواد باارزش و کاهش نیاز به منابع جدید ایجاد کنند.

علاوه بر این محققان توضیح دادند که هر تن زباله الکترونیکی که بازیافت نمی‌شود، معادل دو تن ردپای کربنی از خود به جا می‌گذارد. براساس گزارش سال 2019 مجمع جهانی اقتصاد، زباله‌های الکترونیکی جهان دارای ارزش مادل 62.5 میلیارد دلاری هستند که بیش از تولید ناخالص داخلی بیشتر کشورها محاسبه می‌شود.

منبع: independent