رواج استفاده از خدمات ابر در سازمان‌ها با وجود چالش‌های پیش رو

رواج استفاده از خدمات ابر در سازمان‌ها با وجود چالش‌های پیش رو

همکاران سیستم-حرکت سازمان‌ها و کسب و کارها به سمت خدمات ابری، سریع‌تر از آن چیزی است که پیش‌تر تصور می‌شد ولی این روند با چالش‌ها و موانع مختلفی نیز روبروست.

بررسی‌های اخیر موسسه Uptime نشان می‌دهد که اکثریت قاطع مدیران فناوری اطلاعات سازمان‌ها معتقدند که دیر یا زود، بخش عمده فعالیت های آی‌تی آنها به فضای ابر منتقل می‌شود.

به گزارش وب‌سایت ZDNet، موسسه Uptime در نظرسنجی از ۱۰۰۰ مدیر آی‌تی دریافته که ۲۳ درصد پاسخ‌دهندگان معتقدند این مهاجرت در سال آینده اتفاق می‌افتد و ۷۰ درصد نیز آن را در چهار سال آینده پیش‌بینی کرده‌اند. 

البته این فرایند با چالش‌هایی نیز روبروست که عدم آشنایی مدیران ارشد سازمان‌ها با این فضا از آن جمله است. از دیگر موانع همه‌گیر شدن استفاده از خدمات ابر در سازمان‌ها می‌توان به ناکارامد بودن نسبی قراردادهایی که در این حوزه منعقد می‌شود اشاره کرد. 

نزدیک به یک سوم سازمان‌های شرکت‌کننده در این نظرسنجی گفته‌اند توقف خدمات colocation (اشتراک فضای مرکز داده) را تجربه کرده‌اند و بیش از ۶۰ درصد نیز بر این باورند که بند جبران خسارت که در قرارداد با ارائه‌دهندگان خدمات colocation مندرج است، نمی‌تواند کار چندانی به نفع مشتری انجام دهد.