رشد 68 درصدی انتشار بدافزار در فضای ابری

براساس تازه‌ترین اطلاعات شرکت امنیت سایبری Netskope مشخص شد میزان انتشار بدافزارها در فضای پردازش ابری در فصل دوم سال جاری میلادی رشد 68 درصدی داشته است.

این شرکت امنیتی پنجمین ویرایش از «گزارش فضای ابری و تهدید» را منتشر کرد و در آن تمامی خطرات، تهدیدها و روندهای پیش‌روی داده‌های ابری در طول بازه زمانی سه ماهه دوم امسال مورد تحلیل قرار گرفت.

در این گزارش اعلام شد که حساب‌های کاربری مخصوص اپلیکیشن‌های ذخیره‌سازی داده در فضای ابری بیش از 66 درصد بدافزارهای فضای ابری را منتشر می‌کنند.

در این گزارش آمده است: «در فصل دوم سال 2021 میلادی 43 درصد تمام بدافزارهای بارگذاری شده مربوط به فایل‌های مخرب مبتنی بر مجموعه نرم‌افزاری آفیس بودند که این رقم در ابتدای سال 2020 میلادی حدود 20 درصد گزارش شده بود.»

این گزارش می‌افزاید: «این افزایش چشمگیر در حالی صورت گرفته است که در این مدت بدافزار Emotet نیز غیرفعال شد و بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که دیگر گروه‌های هکری با مشاهده موفقیت‌های Emotet توانسته‌اند تکنیک‌های مشابه را به کار گیرند».

پس از این، برنامه‌های اشتراکی و همکاری به همراه ابزارهای توسعه‌دهنده بیشترین عامل انتشار بدافزارها بوده‌اند. زیرا مهاجمان از اپلیکیشن‌های محبوب پیام‌رسان و مخازن کدهای نرم افزاری برای انتشار بدافزارهای خود استفاده می‌کردند.

مرکز Netskope اعلام کرد که در مجموع در نیمه نخست سال جاری 209 بدافزار مخصوص فضای ابری شناسایی شده است.

منبع: zdnet