رشد چند برابری درخواست دولت‌ها برای حذف مطالب از گوگل

شرکت گوگل نسخه جدید «گزارش شفافیت حذف محتوا» را برای نیمه نخست سال 2021 میلادی منتشر کرد و هشدار داد که همچنان شاهد روند رو به افزایش درخواست‌های دولت‌ها است و هر روز قوانین تازه‌تر برای حذف محتوا به تصویب می‌رسد.

«دیوید گراف» معاون بخش اعتماد و امنیت گوگل توضیح داد: «این قوانین بسته به کشور و منطقه متفاوت است و نیاز به حذف محتوا در طیف گسترده‌ای از درخواست‌ها ارائه می‌شود – از نفرت‌پراکنی گرفته تا محتوای مناسب بزرگ‌سالان و فحاشی، اطلاعات نادرست پزشکی، نقض حریم شخصی و مالکیت معنوی».

در ادامه این گزارش آمده است: «درحالی که حذف محتوا و اعمال قوانین محلی در بیشتر موارد به رژیم‌های سرکوب‌گر مرتبط است، ولی باید توجه داشت که به شکل فزاینده دیگر کشورها هم این درخواست‌ها را اعمال می‌کنند و بنابراین اقدامات مذکور فقط به این گونه کشورها محدود نمی‌شود».

گوگل در این گزارش توضیح داد که روسیه، هند، کره جنوبی و ترکیه از پیشتازان تعداد بالای درخواست‌ها برای حذف محتوا بوده‌اند و پس از آن هم به ترتیب کشورهای پاکستان، برزیل، آمریکا، استرالیا، ویتنام و اندونزی قرار دارند.

از نظر حجم مواردی که باید حذف شوند نیز گفته شد که اندونزی به واسطه یک درخواست برای حذف بیش از 500 هزار آدرس اینترنتی در مجمع‌الجزایر خود به دلیل نقض قوانین قمار در رتبه نخست قرار دارد. گوگل در این بازه زمانی بیش از 20 هزار آدرس اینترنتی را حذف کرده  و مابقی آنها را هم در دست بررسی قرار داده است.

منبع: zdnet