دستاورد دانشمند ایرانی در عرصه نانوفناوری: چشم انسان مسلح می‌شود

دستاورد دانشمند ایرانی در عرصه نانوفناوری: چشم انسان مسلح می‌شود

 همکاران سیستم- پروفسور بابک پرویز، دانشمند ایرانی دانشگاه واشنگتن به همراه تیمی از دیگر پژوهشگران بر روی مجموعه‏ ای از لنزهای چشمی کار می‌‏کنند که به کاربران اجازه می‌‏دهد اطلاعات مربوط به واقعیت‏ های اطراف خود را در مقابل چشمانشان ببینند.
پیشرفت‏‌های صورت گرفته در این تکنولوژی می‌‏تواند عرصه‏ های مختلف زندگی انسان را دچار تحول کند. مثلاً استفاده از این لنز‌ها به رانندگان این امکان را می‌‏دهد تا اطلاعات ضروری درباره مسیر پیش ‏رو و سرعت خودروی خود را به صورت متن بلافاصله در مقابل چشمانشان ببینند. ارتباط این لنز‌ها با بیوحسگرهای کارگذاشته شده در بدن می‌‏تواند فرد را از وضعیت سلامتی‏ اش (مثلاً سطح قند خون) با خبر سازد.

 بازی‏ های رایانه‏ ای و ویدئویی نیز از دیگر حوزه‏ هایی است که با این تکنولوژی‏‌ها متحول خواهد شد. در حوزه‏ های نظامی نیز این لنز‌ها از سربازان یک ترمیناتور تمام‏ عیار خواهد ساخت. با این لنز‌ها می‌‏توان به آسمان نگاه کرد و واقعیت‏ هایی را دید که در حالت معمولی به چشم نمی‌‏آید. می‌‏توان نام ستاره‏‌ها و ماهواره‏ های موجود در فضا را هم دید.

این فن‏آوری که اصطلاحاً به آن «واقعیت‏ تقویت‏ شده» (augmented reality) می‌‏گویند، هم اکنون بر روی برخی گوشی‏ های هوشمند عرضه شده است به این ترتیب عمل می‌‏کند که واقعیت پیش روی کاربر را با استفاده از داده ‏های کامپیوتری و آنلاین تفسیر می‌‏کند. مثلا وقتی کاربر وارد یک محیط ناشناخته می‌‏شود این تکنولوژی بلافاصله با تجزیه و تحلیل صدا‌ها، تصاویر و موقعیت مکانی آنجا اطلاعات مورد نیاز وی را در چند لایه ارائه می‌‏دهد. آدرس دقیق محل، نام ساختمان‏‌ها و وسایل نقلیه موجود، مسافت آنجا با نقاط مختلف، نزدیک‏‌ترین ایستگاه های مترو و اتوبوس و اطلاعاتی از این دست را بر روی تصویر به کاربر ارائه می‌‏دهد.

پروفسور پرویز و همکارانش این لنز‌ها را بر روی چشم خرگوش امتحان کرده ‏اند و از سلامت و ایمنی آن مطمئن شده ‏اند. البته این فن‏آوری هنوز در ابتدای راه است و نقایص زیادی دارد که به گفته این دانشمندان به مرور زمان برطرف خواهد شد. این فن‏آوری انرژی مورد نیاز خود را از طریق یک باتری بی‏سیم و اطلاعات و داده‏ های مربوطه را نیز از طریق یک آنتن ۵ میلی‏متری تعبیه‏ شده بر روی لنز دریافت می‌‏کند.

هم اکنون این تکنولوژی در برخی گوشی‌های هوشمند به کار رفته است و کاربران به کمک مجموعه‏ ای از نرم ‏افزارهای موجود می‌‏توانند از آن استفاده کنند.

 

Slashgear

 bbc