درآمد 35.5 میلیارد دلاری فروشندگان نرم افزارهای مدیریت داده و پایگاه‌های داده در سال 2011

درآمد 35.5 میلیارد دلاری فروشندگان نرم افزارهای مدیریت داده و پایگاه‌های داده در سال 2011

همکاران سیستم- برآوردهای شرکت پژوهشی داده‌های بین المللی (آی دی سی) نشان می‌دهد درآمد فروشندگان نرم افزارهای یکپارچگی داده و پایگاه‌های داده‌ای در سراسر جهان در سال ۲۰۱۱ حدود  11.6 درصد رشد داشته است. این شرکت گزارش فروش نیم سال اول سال ۲۰۱۱ بیش از صد شرکت فروشنده این نرم افزار‌ها در ۴۹ کشور جهان را مورد بررسی قرار داده و بر مبنای آن تغییرات صورت گرفته در این بازار در کل سال ۲۰۱۱ را پیش بینی کرده است.

بنا بر این گزارش، درآمد فروشندگان این نرم افزار‌ها در سال ۲۰۱۱ در مجموع با 11.6 درصد به رقم 35.5 میلیارد دلار رسیده است. بازار این نرم افزار‌ها دارای چهار بخش اصلی است که سیستم‌های مدیریت پایگاه‌های داده رابطه‌ای (RDBMS)، سیستم‌های مدیریت پایگاه‌های داده غیررابطه‌ای، نرم افزار یکپارچگی و دسترسی به داده‌ها (DIA) و ابزار مدیریت و توسعه پایگاه‌های داده (DDMT) چهار بخش این بازار 35.5 میلیارد دلاری را تشکیل می‌دهد.

آی دی سی گزارش کرده است که بخش ابزار مدیریت و توسعه پایگاه‌های داده در مقایسه با سه بخش دیگر رشد بیشتری داشته است و درآمد فروشندگان این بخش از بازار در مقایسه با سال گذشته بیش از ۳۰۰ درصد رشد داشته است. کشورهای استرالیا، اتریش، بلژیک، برزیل، کانادا، چین، جمهوری چک، فنلاند، آلمان، هند، سوئد، سوئیس و آمریکا در توسعه این ابزار‌ها رشد زیادی داشته‌اند.

در حوزه نرم افزار‌ها و سیستم‌های مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای نیز کشورهایی مثل شیلی، اندونزی، زلاندنو، لهستان، عربستان سعودی، رومانی، سنگاپور و امارات متحده عربی بیشترین رشد را داشته‌اند.

شرکت آی دی سی در این پژوهش، میزان فروش بزرگ‌ترین فروشندگان نرم افزارهای انسجام داده و پایگاه‌های داده‌ای را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و دریافته شرکت‌های اوراکل، آی بی‌ام و مایکروسافت در این بازار جایگاه برتری دارند. هم اکنون ۷۵ درصد بازار جهانی این نرم افزار‌ها در اختیار این سه شرکت بزرگ است. در این میان اوراکل با رشد 22.4  درصدی درآمدی پیشتاز این بازار است. شرکت اچ پی و اینفورماتیکا نیز رشد قابل توجهی در این زمینه داشته‌اند.

idc