درآمد 14.5 میلیارد دلاری در انتظار نرم‌افزارهایی که به صورت خدمات عرضه می‌شوند

همکاران سیستم- موسسه پژوهشی گارتنر پیش‌بینی کرده است درآمد حاصل از فروش نرم‌افزارهایی که به شکل خدمات عرضه می‌شوند، در سال جاری میلادی به 14.5 میلیارد دلار خواهد رسید. فروش این نرم‌افزارها که به اختصار SaaS یا «نرم افزار به مثابه خدمات» نامیده می‌شود، در مقایسه با سال گذشته 17.9 درصد رشد خواهد داشت.

به گزارش وب سایت eweek پیش‌بینی‌های گارتنر نشان می‌دهد درآمد حاصل از فروش این نرم‌افزارها تا سال 2015 به 22.1 میلیارد دلار خواهد رسید. براساس این گزارش هم اکنون آمریکای شمالی بیشترین سهم در بازار این نوع نرم‌افزارها را داراست.

منظور از «نرم افزار به مثابه خدمات» نرم‌افزارهایی هستند که کاربران نیازی به خرید و نصب آنها به صورت مجزا و مستقل ندارند، بلکه می‌توانند از طریق فناوری‌های پردازش ابری از این نرم‌افزارها به صورت اشتراکی استفاده کنند و فقط آبونمان اشتراک خود را بپردازند.

نرم‌افزارهای مدیریت هزینه‌ها، مدیریت مالی، ایمیل و مجموعه نرم‌افزارهای آفیس از جمله مهم‌ترین نرم‌افزارهایی از این نوع است که در آمریکای شمالی بیشترین کاربرد را دارد. گزارش گارتنر نشان می‌دهد رشد این نرم‌افزارها در اروپا، خاورمیانه و آفریقا دو مسیر متفاوت را طی می‌کند. در اروپای غربی درآمد حاصل از اشتراک نرم‌افزاری از 2.7 میلیارد دلار در سال 2011 به 3.2 میلیارد دلار در سال جاری خواهد رسید. در اروپای شرقی این درآمد از  135.5 میلیون دلار در سال گذشته به 169.4 میلیون دلار در سال جاری خواهد رسید.

رشد درآمد حاصل از فروش این نرم‌افزارها در کشورهای حوزه اقیانوس آرام نیز به 934.1 میلیون دلار خواهد رسید. در کشورهای هند و چین نرم‌افزار حسابداری از این نوع کاربرد بیشتری دارند. در این کشورها نرم‌افزارهای مدیریت منابع سازمانی نیز در رده بعدی قرار دارد. نرم‌افزارهای آفیس، ایمیل و مدیریت ارتباط با مشتری نیز به ترتیب رده‌های بعدی بازار در این کشورها را به خود اختضاص داده‌اند.