درآمد 12 میلیارد دلاری اپل از شرکت گوگل حذف می‌شود؟

براساس تازه‌ترین اخبار منتشر شده، یکی از بزرگترین منابع درآمدی اپل به خطر افتاده است. شرکت اپل سالانه به طور میانگین 12 میلیارد دلار از گوگل درآمد کسب می‌کند. گوگل هرسال این مبلغ را به سازنده آیفون می‌دهد تا اپلیکیشن گوگل به عنوان جست‌وجوگر پیش فرض دستگاه‌های اپل مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به اینکه این هفته درآمدهای فصل دو شرکت اپل و گوگل منتشر شد، تحلیلگران اعلام کردند که وابستگی مالی اپل به گوگل احتمالا به خطر می‌افتد.

این ماه با پرونده قضایی مطرح شده علیه گوگل در دادخواست وزارت دادگستری ایالات متحده، مبلغی که گوگل به شرکت اپل پرداخت می‌کند آشکار شد. وزارت دادگستری آمریکا استدلال کرده است که این مبلغ قابل ملاحظه مزیت ناعادلانه گوگل نسبت به شرکت‌های کوچکتر است که نمی‌توانند سهم بزرگتری از بازار را در اختیار داشته باشند. بر اساس نتیجه دادخواست قضایی دولت آمریکا، مبلغی که گوگل به اپل پرداخت می‌کند می‌تواند کوچک‌تر شود.

اپل پرداخت‌های صورت گرفته از گوگل را در مجموع درآمدهای خود از بخش «خدمات»  محاسبه می‌کند و وال استریت توجه زیادی به این بخش از درآمدهای اپل دارد و گفته می‌شود که با کاهش فروش آیفون این درآمدها هم کمتر شده است. به عنوان مثال، اپل در سه ماهه سوم سال جاری میلادی از فروش گوشی‌های آیفون درآمد 26.44 میلیارد دلاری به دست آورد که این رقم از درآمد 33.36 میلیارد دلاری شرکت در مدت مشابه سال قبل کمتر بود. تحلیلگران اقتصادی اعلام کردند این روند کاهش 5 درصدی درآمدهای اپل را نیز به دنبال داشت. در این میان گروه خدمات اپل که بخش‌های جدیدی نظیر پخش فیلم‌های ویدیویی و بازی‌های آنلاین را در خود جا داده است نیز به درآمدهای اپل کمک می‌کند.

درآمد خدمات اپل در سه ماهه سوم امسال رشد 16 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرد و مجموع درآمدهای اپل از این بخش 14.55 میلیارد دلار محاسبه شد. این رقم نقش عمده‌ای در مجموع درآمدهای اپل دارد. با این وجود وزارت دادگستری ایالات متحده دادخواستی را مطرح کرده است که مربوط به پرداخت‌های مالی گوگل به شرکت اپل می‌شود. در این دادخواست گفته شده است که مهم‌ترین درآمد اپل در بخش خدمات خود که از شرکت گوگل دریافت می‌کند احتمالا کوچکتر می‌شود.

منبع: washingtonpost