خوش بینی آی بی‌ام درباره افزایش امنیت در فضای اینترنت

خوش بینی آی بی‌ام درباره افزایش امنیت در فضای اینترنت

همکاران سیستم- شرکت آی بی‌ام در گزارشی اعلام کرده است در سال‌های اخیر امنیت اینترنت به طرز قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است اما بهبود شرایط امنیت اینترنت هکر‌ها و مهاجمان سایبری را واداشته در تاکیتک‌ها و شگردهای خود تجدیدنظر کنند.

به گزارش وب سایت ITnews گروه امنیتی شرکت آی بی‌ام که ایکس فورس نامیده می‌شود بر مبنای انجام نظرسنجی از ۴۰۰۰ نفر از مشتریان خود گزارشی درباره وضعیت امنیتی فضای اینترنت منتشر کرده است که مروری کلی بر آن نشان از بهبود و افزایش امنیت اینترنت دارد. بر اساس این گزارش ارسال اسپم‌ها از طریق ایمیل در سال ۲۰۱۱ در مقایسه با سال قبل از آن ۵۰ درصد کاهش داشته است.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۱ فقط ۳۶ درصد از آسیب پذیری‌های نرم افزار‌ها به صورت برطرف نشده باقی مانده است. این رقم در سال قبل از آن ۴۳ درصد بوده است. در سال ۲۰۱۱ انتشار کدهای سوءاستفاده (exploit code) نیز در مقایسه با چهار سال گذشته ۳۰ درصد کاهش داشته است. پس از آنکه نقطه ضعف و آسیب پذیری یک نرم افزار برطرف شد، ممکن است این کد‌ها بر روی اینترنت پخش شود و هکر‌ها و مهاجمان اینترنتی نیز از آن برای نفوذ به رایانه‌های افراد و سازمان‌ها استفاده کنند.

گروه امنیتی شرکت آی بی‌ام همچنین در گزارش خود تصریح کرده است که استفاده از گذرواژه‌ها و رمزهای عبور ضعیف یکی از مهم‌ترین رخنه‌های امنیتی در فضای اینترنت در سال ۲۰۱۱ بوده است. بسیاری از هکر‌ها و مهاجمان سایبری در فضای اینترنت در جست‌و‌جوی سیستم‌های دارای رمزهای عبور ضعیف هستند.

در گزارش شرکت آی بی‌ام به فناوری‌های پردازش ابری نیز اشاره شده است. بر اساس این گزارش فناوری پردازش ابری باعث ایجاد چالش‌های امنیتی جدیدی در فضای اینترنت شده است. در سال ۲۰۱۱ بسیاری از سازمان‌های مشهور و شمار زیادی از مشتریان آن‌ها از رخنه‌های موجود در فناوری‌های پردازش ابری ضرر و زیان‌هایی دیدند.