حجم بازار راهکارهای هوشمندی تجاری از مرز ۱۴ میلیارد دلار گذشت

حجم بازار راهکارهای هوشمندی تجاری از مرز ۱۴ میلیارد دلار گذشت

همکاران سیستم- شرکت پژوهشی گارتنر اعلام کرده است بازار جهانی راهکارهای هوشمندی تجاری و نرم‌‏افزارهای تحلیل‏گر در سال ۲۰۱۳ میلادی حدود ۱۳ درصد رشد داشته است.
به گزارش گارتنر، حجم بازار جهانی راهکارهای هوشمندی تجاری (BI) و نرم‌‏افزارهای تحلیل‏گر در سال ۲۰۱۳ میلادی با رشدی ۱۳ درصدی به ۴. ۱۴ میلیارد دلار رسیده است. حجم این بازار در سال ۲۰۱۲ حدود ۳. ۱۳ میلیارد دلار برآورد شده بود. پلت‏فرم‏‌های هوشمندی تجاری، راهکارهای مدیریت عملکرد شرکتی (CPM) و نرم‌‏افزارهای تحلیل‏‌گر و تحلیل‏‌گرهای پیشرفته از جمله مهم‌ترین محصولات تشکیل‌‏دهنده این بازار هستند.
بر اساس این گزارش، شرکت سپ در سال ۲۰۱۳ توانسته بر‌ترین جایگاه بازار راهکارهای هوشمندی تجاری در سطح جهان را به خود اختصاص دهد. این شرکت با درآمدی ۰۵. ۳ میلیارد دلاری که از این بازار کسب کرده است توانسته ۲۱. ۳ درصد از کل درآمدهای این بازار را به خود اختصاص دهد. شرکت اوراکل نیز با درآمد نزدیک به ۲ میلیارد دلار در جایگاه دوم این بازار ایستاده است. اوراکل با این درآمد توانسته ۱۳. ۹ درصد از کل درآمدهای بازار را از آن خود کند. شرکت آی بی‌ام با درآمدی بیش از ۸. ۱ میلیارد دلاری و سهمی ۱۲. ۷ درصدی از بازار در رده سوم ایستاده است. شرکت ساس انستیتو نیز بیش از ۶. ۱ میلیارد دلار از این بازار درآمد داشته است و با سهمی ۸. ۱۱ درصدی رتبه چهارم را از آن خود کرده است. شرکت مایکروسافت نیز با درآمد بیش از ۱. ۳ میلیارد دلاری و سهمی ۶. ۹ درصدی از این بازار به عنوان پنجمین عرضه‌‏کننده بزرگ راهکارهای هوشمندی در سراسر جهان شناخته شده است. مایکروسافت علیرغم اینکه امسال در این بازار از نظر حجم درآمدی پنجم شده است، از نظر رشد درآمدی اول شده است. درآمدهای این شرکت از این بازار در مقایسه با سال ۲۰۱۲ حدود ۹. ۱۵ درصد افزایش یافته است.
برآورد گارتنر نشان می‌‏دهد پنج عرضه‏‌کننده مطرح راهکارهای هوشمندی تجاری در مجموع بیش از ۶۹ درصد از درآمدهای حاصل از این بازار را از آن خود کرده‌‏اند و سهمی که برای دیگر عرضه‌‏کنندگان باقی گذاشته‌‏اند از ۳۱ درصد کمتر است.
تحلیل‏گران گارتنر بازار راهکارهای هوشمندی تجاری را از نظر محصولات مختلفی که در آن عرضه می‌‏شود نیز مورد ارزیابی قرار داده‌‏اند. یافته‏‌های آن‌ها نشان می‌‏دهد در حالی که بیش از ۵۹ درصد از درآمدهای حاصل از این بازار از فروش پلت‏فرم‌‏های هوشمندی تجاری به دست آمده است، درآمد حاصل از فروش تحلیل‏گرهای پیشرفته در سال ۲۰۱۳ بیشترین رشد را داشته است. بازار تحلیل‏گرهای پیشرفته در سال گذشته رشدی ۵. ۱۲ درصدی داشته است. این یافته نشان می‌‏دهد شرکت‏‌ها و سازمان‏‌ها در سراسر جهان رفته‌‏رفته از راهکارهای گزارش‌‏دهی و توصیفی فاصله گرفته و بیش از هر چیز بر روی راهکارهای پیش‌‏بینانه و ابزارهای تحلیلی‏‌تر تمرکز می‌‏کنند.