جستجوی صوتی اپل تهدیدی برای آینده گوگل

جستجوی صوتی اپل تهدیدی برای آینده گوگل

همکاران سیستم- برخی از تحلیل گران معتقدند نرم افزار Siri که بر روی گوشی آیفون ۴S نصب شده است، می‌تواند تهدیدی برای انحصار موتور جستجوگر گوگل باشد.
نرم افزار Siri امکان جستجوی صوتی برای کاربران را ممکن می‌سازد. کاربرانی که به این برنامه دسترسی دارند، دیگر لازم نیست برای یافتن پاسخ سوالاتشان به موتورهای جستجوگری مثل گوگل متوسل شوند. کافی است سوال خود را به صورت صوتی از Siri بپرسند. اگر پاسخی در چنته Siri نبود، این برنامه از کاربر می‌خواهد به او اجازه دهد تا آن را جستجو کند.

اهمیت این موضوع از این نظر است که هم اکنون انحصار بازار جستجوهای اینترنتی در دست گوگل است. نتایج یک پژوهش نشان داده است که مثلاً در ماه اکتبر بیش از ۶۵ درصد جستجوهای صورت گرفته بر روی وب در آمریکا از طریق موتور جستجوگر گوگل صورت گرفته است. این انحصار درآمدهای تبلیغاتی زیادی برای گوگل به ارمغان آورده است. اما حالا موتور جستجوگر صوتی Siri نقش واسطه بین کاربران و آگهی دهندگان به گوگل را بازی می‌کند. از این نظر Siri می‌تواند تمام این معادلات تجاری موتورهای جستجوگر را تغییر دهد.

نرم افزار Siri در واقع یک پروژه هوش مصنوعی است که توسط شرکت SRI International دنبال می‌شود که شرکت اپل در سال ۲۰۱۰ امتیاز این برنامه را برای گوشی هوشمند آیفون خود خریده بود. هم اکنون سازوکار Siri طوری است که اگر پاسخ سوالی را نداشته باشد، غالباً آن را در گوگل جستجو می‌کند. ولی اگر کاربر مثلاً از او یک سوال ریاضی بپرسد، Siri دیگر به سراغ گوگل نخواهد رفت بلکه به سراغ جستجوگرهای تخصصی تری مثل Wolfram Alpha خواهد رفت. گفته می‌شود پس از راه اندازی این برنامه، آمار بازدیدکنندگان از وب سایت جستجوگرهایی مثل Yelp و Wolfram Alpha رشدانفجارگونه‌ای داشته است.

گفتنی است اریک اشمیت، مدیرعامل گوگل مدتی قبل طی اظهارنظری نرم افزار سخنگوی Siri را رقیبی جدی برای گوگل دانسته بود و از موفقیت آن ابراز نگرانی کرده بود.

 

Technology review