جریمه ۹ میلیارد دلاری گوگل به خاطر استفاده غیرقانونی از کدهای جاوا

همکاران سیستم- پرونده قضایی مطرح شده میان گوگل و اوراکل می‌تواند برای غول اینترنتی جهان هزینه فراوان به دنبال داشته باشد و بر اساس اخبار جدید اعلام شده است که گوگل بر اساس این پرونده بایدجریمه ۹ میلیارد دلاری به اوراکل بدهد. طبق این پرونده قضایی اعلام شده است که گوگل برای توسعه سیستم عامل اندروید بدون مجوز از کدهای جاوا استفاده کرده است.
شرکت گوگل در جریان استفاده از رابط کاربری نرم‌افزاری (API) اوراکل بیش از حد مجاز گام برداشته است و این اتفاق موجب شده است قانون کپی‌رایت کدهای اوراکل نقض شود. دادگاه فدرال تجدیدنظر آمریکا روز گذشته با اعلام این خبر حکم نهایی خود را منتشر کرد. در این میان محاسبه دقیق میزان خسارت وارد شد از سوی گوگل به شرکت اوراکل با دادگاه‌ فدرال کوچک‌تر در سانفرانسیسکو واگذار شد.

اوراکل نخستین بار سال ۲۰۱۰ میلادی گوگل را به دادگاه آورد و اکنون که هشت سال از آن زمان می‌گذرد، سرانجام موفق شد حکم نهایی را به نفع خود به دست آورد. پرونده قضایی مطرح شده میان این دو شرکت به یکی از بزرگترین و پیچیده‌ترین مباحث قضایی در دره سیلیکون تبدیل شد.
در سال ۲۰۱۶ میلادی شرکت اوراکل با قانونگذاران حفظ حقوق مالکیت معنوی در اتحادیه اروپا نیز وارد مذاکره شد تا از سیاست‌های گوگل در حریم شخصی شکایت کند. تمامی این اتفاقات به این دلیل صورت گرفت که گوگل تاکید داشت سیستم عامل اندروید را با تمام اپلیکیشن‌هایی که مبتنی بر زبان برنامه‌نویسی جاوا توسعه میابند سازگار کند. با این وجود جاوا یکی از محصولات شرکت «سان مایکروسیستمز» محسوب می‌شود که هم اکنون یکی از زیرمجموعه‌های اوراکل است. با ادامه یافتن این کشمکش‌ها گوگل سال گذشته تصمیم گرفت برخی کدهای جاوا را حذف کند و سرانجام از کدهای خود به جای آن استفاده کند.

 

منبع: phonearena