تلاش مایکروسافت برای اجرای سیستم‌های کوانتومی روی سخت‌‌افزارهای کنونی

شرکت‌های مایکروسافت و KPMG همکاری‌های مشترکی را پیش می‌برند تا با بهینه‌سازی سیستم‌های الهام گرفته شده از فناوری کوانتومی مبتنی بر فضای پردازش ابری Azure Quantum بتوانند مشکلات سازمانی را حل کنند.

برای استفاده از رایانه‌های کوانتومی توانمندی که قادر به حل مشکلات محاسباتی پیچیده هستند و شاید الگوریتم‌های رمزگذاری امروزی را تضعیف کنند سال‌های زیادی باقیمانده است، ولی پیشرفت‌های انجام شده توسط گوگل، آی‌بی‌ام، هانیوِل کوانتوم، کمبریج کوانتوم و بساری تلاش‌های دیگر در این عرصه در حال انجام است.

دو شرکت مایکروسافت و KPMG برای بهینه‌سازی کوانتومی از طریق نرم‌افزار با استفاده از شبیه‌سازی محاسبات کوانتومی روی سخت‌‌افزارهای امروزی مبتنی بر فضای پردازش ابری Azure همکاری‌های گسترده‌ای را با یکدیگر آغاز کردند. شرکت KPMG سیستم مشترک جدید را «بهینه‌سازی الهام گرفته شده از کوانتوم» یا QIO می‌نامد.

شرکت مایکروسافت با انتشار مطلبی در وبلاگ رسمی خود توضیح داد: «استفاده از این سیستم‌های کوانتومی در رایانه‌های کلاسیک منجر به تسعه الگوریتم‌های بهینه‌سازی الهام گرفته کوانتومی (QIO) شده که روی سخت‌افزارهای کلاسیک اجرا می‌شوند».

در ادامه این مطلب آمده است: «این الگوریتم‌ها به محققان، توسعه‌دهندگان و ارائه‌دهندگان راهکارهای سازمانی امکان می‌دهد تا از رویکردهای کوانتومی در سخت‌‌افزارهای کلاسیک امروزی بهره‌مند شوند و سرعت بیشتری نسبت به رویکردهای سنتی در اختیار داشته باشند».

منبع: zdnet