تلاش بی امان گوگل برای افزایش درآمدهای خود از بازار تبلیغات

تلاش بي امان گوگل براي افزايش درآمدهای خود از بازار تبلیغات

همکاران سیستم- شرکت گوگل اعلام کرده که سرانجام موفق شده است موافقت قانونگذارن ضد انحصار وزارت دادگستری آمریکا برای خرید شرکت تبلیغاتی Admeld را به دست آورد.این شرکت که گوگل آن را در ژوئن سال جاری خریده بود، قرار است سهم بیشتری از بازار تبلیغات گرافیکی را نصیب بزرگترین موتور جستجوگر جهان کند.

گوگل رسماً جزئیات مالی مربوط به این خرید را فاش نکرده است. اما گزارش برخی منابع بی نام حاکی از این است که گوگل مبلغی در حدود 400 میلیون دلار را به برای خرید این شرکت پرداخته است. اهمیت این شرکت در این است که بخش زیادی از درآمد گوگل از راه آگهی های کوچکی به دست می آید که در کنار نتایج جستجوی این موتور جستجوگر به نمایش در می آید. اما حالا با خرید این شرکت راه تازه ای برای جذب آگهی های ویدئویی و تصویری پیش روی خود می گشاید. گفته می شود درآمد گوگل در سال 2010 حدود 29 میلیارد دلار بوده است که 2.5 میلیارد دلار آن را از راه تبلیغات به دست آورده است.

شرکت Admeld که در نیویورک مستقر است فناوری هایی را تولید می کند که شرکت های اینترنتی می توانند از آنها برای نمایش سریع تبلیغات خود بر روی اینترنت استفاده کنند. درآمد این شرکت در سال 2010 چیزی در حدود 30 میلیون دلار بوده است.

شرکت های دیگری نیز وجود دارند که فناوری های مورد نیاز صنعت تبلیغات را تولید می کنند. قانونگذاران ضدانحصار وزارت دادگستری آمریکا نیز با این استدلال که وجود این شرکت ها مانع از شکل گیری انحصار و استیلای گوگل بر صنعت تبلیغات  می شود، به ادغام شرکت Admeld با گوگل رای مثبت داده اند. این مقامات در بیانیه ای اعلام کرده اند که بدین دلیل با این معامله موافقت می کنند که فکر می کنند این کار به کاهش رقابت ها در بازار تبلیغات گرافیکی نخواهد انجامید.

هم اکنون اتهاماتی متوجه گوگل است مبنی بر اینکه این شرکت از استیلای خود در بازار جستجوگرها استفاده می کند و رقبای خود در حوزه های مختلف را از دور خارج می کند. این امتیاز ممکن است باعث انحصار گوگل بر بازارهای جهانی شود و در نتیجه امکان هرگونه رقابتی در این بازارها را از بین ببرد. به همین دلیل گوگل ناچار است برای هر خریدی موافقت اتحادیه اروپا و وزارت دادگستری آمریکا را جلب کند.

reuters