فریب تبلیغات جعلی نصب «ویندوز 11» را نخورید

اینطور که مایکروسافت اعلام کرده ویندوز 11 تا اواخر سال جاری میلادی وارد بازار نمی‌شود. اما این مسئله مانع تلاش هکرها برای سوءاستفاده از این سیستم عامل و آلوده کردن قربانیان به بدافزارهای مختلف نشده ست.

شرکت امنیتی کسپرسکی روز گذشه هشدار داد که کلاهبرداران سایبری در حال سوءاستفاده از کاربرانی هستند که تمایل به به‌روزرسانی سیستم عامل مایکروسافت دارند و از آنجایی که مایکروسافت پاییز امسال ویندوز را به‌روز می‌کند، آنها می‌خواهند برنامه‌های جعلی مخصوص نصب سیستم عامل را به دست کاربران برسانند.

کسپرسکی در گزارش خود نوشت: «اگرچه مایکروسافت روند دانلود و نصب ویندوز 11 را از سایت رسمی خود به صورت کاملا ساده انجام می‌دهد، ولی هنوز هم بسیاری از کاربران برای دانلود این پلتفرم به منابع دیگر مراجعه می‌کنند که اغلب موارد توسط مجرمان سایبری مدیریت می‌شوند و ابزارها یا محصولات خوب و کاربردی را تبلیغ می‌کنند».

در این سایت‌ها انواع مختلف حملات بدافزاری به کاربران انجام می‌شود و از نشر آگهی‌‌افزارها گرفته تا سرقت گذرواژه‌ها توسط این سایت‌ها صورت می‌گیرد.

باید توجه داشت این نخستین باری نیست که مجرمان سایبری از تقاضای زیاد بازار برای در اختیار گرفتن یک محصول سوءاستفاده کرده‌اند. برای نمونه از اپلیکیشن‌های ردیاب ویروس کرونا تا اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام نیز به شکل جعلی در این زمینه استفاده شد.

مایکروسافت نخستین بار سیستم عامل ویندوز 11 را در اواخر ماه ژوئن معرفی کرد و اندکی پس از آن «پیش نمایش داخلی» اولیه او در دسترس کارشناسان قرار گرفت. قابل ذکر است که مایکروسافت امنیت را به عنوان اصلی‌ترین راهنمای توسعه سیستم عامل جدید خود معرفی کرد.

منبع: cyberscoop