نگرانی از بی‌توجهی کاربران جهانی به مشکلات امنیتی در دنیای پسا کرونا

بررسی‌های جدید شرکت آی‌بی‌ام نشان داد هر یک از کاربران مستقر در منطقه خاورمیانه در جریان همه‌گیری ویروس کرونا به طور میانگین 21 حساب کاربری برای انجام خریدهای آنلاین ایجاد کردند و 91 درصد آنها از یک رمز عبور مشابه برای ورود به تمامی حساب‌های کاربری خود استفاده می‌کردند.

برسی‌های جهانی مرکز امنیت آی‌بی‌ام با مطالعات رفتارهای دیجیتالی مصرف‌کنندگان طی همه‌گیری ویروس کرونا و همچنین تاثیرات طولانی مدت آن بر امنیت سایبری نشان داد در جریان شیوع جهانی ویروس کرونا و اعمال محدودیت‌ها به واسطه آن، عادت‌های دیجیتالی جدید بین کاربران ایجاد شده که می‌تواند خطرات امنیتی را برای مشاغل به همراه داشته باشد.

این مطالعه نشان داد پس از همه‌گیری ویروس کرونا تعداد بیشتری از کاربران نگرانی‌های کمتری به مشکلات امنیتی و حریم خصوصی خود دارند که این مسئله می‌تواند منجر به انتخاب نامناسب در مورد رمزهای عبور و سایر رفتارهای مرتبط با حوزه امنیت سایبری شود.

رویکرد آرام مصرف‌کنندگان در حوزه امنیت همراه با تحول دیجیتالی سریع توسط مشاغل در جریان همه‌گیری بیماری کرونا در نهایت می‌تواند بستر بهتری را برای مهاجمان سایبری ایجاد کند تا به منظور گسترش حملات سایبری در صنایع مختلف، از باج‌افزارها و سرقت‌های اطلاعاتی به صورت گسترده‌تر بهره ببرند.

«حسام صیف الدین» مدیر شرکت آی‌بی‌ام در خاورمیانه و پاکستان در این خصوص گفت: «درحالی که دنیای بعد از همه‌گیری ویروس کرونا خطرات سایبری جدیدی را به همراه دارد، موفقیت مداوم و ابتکارات دیجیتال‌سازی میان کشورهای خاورمیانه باعث شده اولویت امنیت سایبری در سازمان‌ها گسترش یابد».

منبع: .itp