به‌روزرسانی جدید ویندوز 10 برای قطع ارتباط با دستگاه‌های بلوتوثی

همکاران سیستم – مایکروسافت به دور از هرگونه جنجال رسانه‌ای به کاربران خود هشدار داد آخرین به‌روزرسانی امنیتی این شرکت که در تاریخ 10 ژوئن 2019 یعنی کمتر از یک هفته قبل منتشر شده، به گونه‌ای طراحی شده است که باعث می‌شود کلیه دستگاه‌های مبتنی بر فناوری بلوتوث در صورت عدم پاسخدهی به نیازهای تعیین شده ارتباطات خود را از دست بدهند.

مایکروسافت توضیح داد این به‌روزرسانی برای تمام نسخه‌های سیستم عامل ویندوز 10 و البته ویندوز 8.1 منتشر شده است.

در بیانیه مایکروسافت گفته شد: «ممکن است پس از نصب به‌روزرسانی‌های امنیتی منتشر شده از 11 ژوئن به بعد اتصال یا ارتباط با دستگاه‌های بلوتوثی خاص را از دست بدهید. این به‌روزرسانی‌ها یک آسیب‌پذیری امنیتی را با هدف جلوگیری از اتصال ویندوز به دستگاه‌های بلوتوثی ناامن مورد توجه قرار می‌دهد. هر دستگاهی که با استفاده از کلیدهای شناخته شده برای رمزگذاری ارتباطات استفاده می‌کند می‌تواند تحت تاثیر این به‌روزرسانی قرار گیرد».

البته باید توجه داشته باشید که این کلیدهای شناخته شده توسط مایکروسافت معرفی نشدند. این کمپانی سابقه طولانی برای انتشار به‌روزرسانی‌هایی دارد ارتباط با برخی دستگاه‌های خاص را متوقف می‌کند تا پیش از آنکه کاربران آلوده شوند جلوی هرگونه خطر احتمالی را بگیرد. به‌روزرسانی کنونی خطرات احتمالی مربوط به دستگاه‌های مبتنی بر فناوری ارتباطی بلوتوث، میکروفون‌ها یا موشواره‌ها را مورد هدف قرار داده است.

مایکروسافت در این مورد ویژه به صورت عمدی ارتباط با برخی دستگاه‌های مبتنی بر فناوری ارتباطی بلوتوث را متوقف کرده است تا از این طریق جلوی آسیب‌پذیری‌های امنیتی را بگیرد. به‌روزرسانی ژوئن 2019 یک تغییر عمده را شامل می‌شود که به موجب آن کلیه ارتباطات ویندوز با دستگاه‌های بلوتوثی ناامن متوقف می‌شود.

منبع: itp