بررسی چالش‌های پیش روی اینترنت اشیاء

بررسی چالش‌های پیش روی اینترنت اشیاء

همکاران سیستم – امروزه اخبار زیادی از شکوفایی صنعت اینترنت اشیاء (IoT) منتشر می‌شود و تقریباً همه کارشناسان معتقدند که سال‌های آینده، دوران اوج این صنعت خواهد بود.
با این حال این پدیده نیز همانند بسیاری از دیگر پدیده‌های مربوط به فناوری اطلاعات، با چالش‌ها و مخاطراتی روبروست. به گزارش وب‌سایت CBR Online، تحلیگران معتقدند اینترنت اشیاء با چهار چالش عمده دست به گریبان است که در این نوشتار به اختصار آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

۱. حریم خصوصی
وقتی قرار است میلیاردها دستگاه در اقصی نقاط جهان با یکدیگر ارتباط داشته باشند و با هم به تبادل اطلاعات بپردازند، موضوع حریم شخصی کاربران یا همان Privacy چگونه مدیریت خواهد شد؟
هنوز پاسخ روشنی برای این سوال تهیه نشده است. امروزه نرم‌افزارهای پیشرفته‌ای در حوزه داده‌کاوی وجود دارد که قادر است از داده‌های گمنام، اطلاعات دقیق و فراوانی استخراج کند. همین موضوع نگرانی کارشناسان را از فعالیت‌های مجرمان سایبری بر بستر IoT به دنبال داشته است.
از سوی دیگر دستیابی به اطلاعات مربوط به عادات رفتاری کاربران می‌تواند آنها را در معرض انواع تبلیغات و آگهی‌های ناخواسته قرار دهد.

۲. پتنت‌ها
یکی دیگر از چالش‌های IoT موضوع نقض حق اختراع یا همان پتنت‌ها (Patents) است؛ در حالی که پتنت یک حق انحصاری است که به یک اختراع یا ایده بکر اختصاص می‌یابد.  با توجه به این که قوانین مربوط به پتنت‌ها در کشورها متفاوت است لذا از هم اکنون می‌توان شکوائیه‌هایی که در این خصوص در دادگاه‌ها تنظیم می‌شود را مشاهده کرد!

۳. جرایم سایبری
جرایم سایبری یکی از مشهورترین موانع همه‌گیر شدن IoT به شمار می‌رود. یک کارشناس به نام جان بنجامین (John Benjamin) می‌گوید در بسیاری از گجت‌های هوشمند امروزی، از سنسورهایی استفاده می‌شود که قادر نیستند بیش از یک سطح امنیتی فراهم آورند. نظارت‌های مستمر و وضع جریمه‌های سنگین می‌تواند راهکاری برای حل این مشکل قلمداد شود.

۴. مسئولیت
«عدم مسئولیت‌پذیری» یکی از دیگر معضلات اینترنت اشیاء است. در IoT ما با مفاهیم اتوماسیون روبرو هستیم و به دنبال آن، این سوال پیش می‌آید که اگر عملکرد غلط یک ابزار باعث ایجاد آسیب‌های فیزیکی شود، چه کسی مسئول خواهد بود؟
به عنوان مثال پمپ انسولین که وظیفه تزریق انسولین به زیر پوست بیماران دیابتی را بر عهده دارد، اگر در طول شب خراب شود یا ارتباط خود را از دست داده و از کار باز بماند، معلوم نیست چه عواقبی برای بیمار به همراه خواهد داشت.
این موضوع در صنعت خودروسازی نیز به شدت مشهود است: اگر یک خودروی بدون راننده دچار تصادف شود، با توجه به این که هیچ عامل انسانی رانندگی آن را بر عهده ندارد، مقصر چه کسی خواهد بود؟