اینتل پردازنده‌های ۶۰ هسته‌ای خود را وارد بازار سرور‌ها و ابررایانه‌ها کرد

همکاران سیستم- شرکت اینتل پردازنده‌های پرسرعت و ۶۰ هسته‌ای اگزون فی خود را که برای استفاده در سرور‌ها و پایگاه‌های داده ساخته شده است، روانه بازار کرد.
به گزارش وب سایت cio ، شرکت اینتل اعلام کرده است این پردازنده‌ها که اولین مجموعه از خانواده اگزون فی هستند، از نظر پردازشی عملکرد بالایی دارند و از نظر مصرف انرژی نیز به صرفه هستند. این پردازنده‌ها که شرکت اینتل از دو سال پیش قول عرضه آن‌ها به بازار را داده بود، بیشتر در سرور‌ها و ابررایانه‌هایی مورد استفاده می‌گیرد که کاربری‌های علمی، ریاضیاتی و گرافیکی سنگینی دارند.
اینتل با عرضه پردازنده‌های ۶۰ هسته‌ای اگزون فی می‌کوشد راه را برای تولید ابررایانه‌های اگزافلاپی (هزار پتا فلاپس) تا سال ۲۰۱۸ فراهم کند. (فلاپس مقیاسی برای سنجش کارایی پردازشگر رایانه‌هاست). مدیر بازاریابی گروه فنی پردازش در شرکت اینتل درباره ساخت این ابررایانه‌ها و پردازنده‌های چند هسته‌ای گفته است: افزایش قدرت پردازش رایانه‌ها مستلزم این است که برخی از چالش‌های علمی و امنیتی پیش رو حل شود. پردازنده‌های اگزون فی این قابلیت را دارند که نرم افزارهای کاربردی را به اجزای کوچکتری تقسیم کند و هر بخش را بر روی هسته‌های مختلف خود و به صورت همزمان و با صرف انرژی کم اجرا کنند.
پردازنده‌های جدیدی که شرکت اینتل عرضه کرده است 05. 1 گیگاهرتزی است و اگزون فی ۵۱۱۰P نام دارد. این پردازنده‌ها 011. 1 گیگافلاپسی است و ۳۰ گیگابایت هم حافظه پنهان (کش) و ۶ گیگابایت حافظه موقت (رم) دارد. شرکت اینتل علاوه بر این پردازنده مجموعه دیگری از این پردازنده‌ها را نیز تا نیمه اول سال بعد وارد بازار خواهد کرد. این پردازنده‌ها فی ۳۱۰۰ نام دارد.
در حال حاضر بعضی از سازندگان محصولات رایانه‌ای مثل اچ پی، آی بی‌ام، دل، ایسوس و ایسر از پردازنده‌های اگزون فی اینتل پشتیبانی می‌کنند.