«اینترنت اشیاء» و «BYOD»؛ یک ترکیب خارق‌العاده

«اینترنت اشیاء» و «BYOD»؛ یک ترکیب خارق‌العاده

همکاران سیستم – با ظهور پدیده اینترنت اشیاء و رواج نسبی آن در کشورهای مختلف، این مقوله به یکی از جذاب‌ترین مولفه‌های BYOD تبدیل شده است.BYOD مخفف Bring your own device بوده و به معنای استفاده از وسایل شخصی برای انجام کارهای سازمانی است.  در واقع BYOD توصیف‌کننده‌ی وضعیتی است که در آن کارمندان می‌توانند دستگاه‌های سیار شخصی خود مثل تلفن همراه و تبلت را در محل کارشان همراه داشته باشند و از آنها برای دسترسی به منابع مخصوص شرکت مانند ایمیل و پایگاه داده استفاده کنند.

 به گزارش وب‌سایت ZDNet، اینترنت اشیاء (IoT) از یک سو تنوع بیشتری به BYOD بخشیده و از سوی دیگر این قضیه را پیچیده‌تر و حساس‌‎تر نموده است.

 این در حالی است که آمار، از رشد محبوبیت اینترنت اشیاء حکایت دارد. نظرسنجی جدید مرکز پژوهشی Tech Pro Research نشان می‌دهد که 67 درصد شرکت‌ها در حال حاضر از دیوایس‌های IoT استفاده می‌کنند و یا قصد دارند طی سال آینده به کارگیری این ابزار را در دستور کار خود قرار دهند.

 کارشناسان بر این باورند که BYOD یک فرایند رو به رشد است.  هر چند در ابتدای ظهور BYOD برخی نگرانی‌ها در خصوص احتمال بروز مشکلات امنیتی و افشای داده‌های سازمانی وجود داشت ولی اکنون این پدیده به عنوان یک امر قابل قبول در آمده و بسیاری از شرکت‌ها به کارمندان خود اجازه می‌دهند ابزار سیار شخصی‌شان را سر کار بیاورند.

 با این حال تحلیلگران معتقدند ترکیب «اینترنت اشیاء» و «BYOD» در کنار هم، یک ارزش افزوده برای کسب و کارها محسوب می‌شود ولی اگر دیوایس‌های IoT به درستی مدیریت نشود، می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد.

 بر اساس این گزارش، تگ‌ها و چیپ‌های RFID، تجهیزات نظارتی و سامانه‌های کنترل ساختمان، سه کاربرد عمده دیوایس‌های IoT به شمار می‌رود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *