اچ پی به دنبال مشتری برای سیستم عامل موبایل webOS

اچ پی به دنبال مشتری برای سيستم عامل موبايل webOS

 همکاران سیستم- اچ‌ پی امیدوار است از فروش بخش سیستم عامل موبایل webOS این شرکت چند میلیون دلاری کسب درآمد کند. قطعا این رقم با ۱٫۲ میلیارد دلاری که شرکت در سال ۲۰۱۰ برای خرید شرکت پالم تولید کننده این سیستم عامل پرداخت کرد، قابل مقایسه نیست. اما به اچ‌ پی اجازه می‌دهد که روی بازارهای سودآورتری متمرکز شود.

 بنا بر اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری رویترز، تاکنون تصمیم قطعی در این زمینه از طرف مدیران اچ‌ پی گرفته نشده است. شرکت‌های بسیاری از جمله اوراکل برای خرید این بخش ابراز تمایل کرده‌اند. شاید یکی از دلایل تمایل شرکت اوراکل برای این خرید، استخدام مدیر سابق اچ پی توسط لری الیسون است. کسی که پروژه خرید پالم با نظارت او انجام شد.

 اما از دیدگاه متخصصان، جذب دوباره مشتریان به این سیستم عامل توسط شرکت خریدار با شک و تردید و باید و نبایدهای بسیاری همراه است. شاید تعداد حق امتیاز انحصاری ثبت اختراعات که با خرید این سیستم عامل نصیب شرکت خریدار می‌شود، یکی دیگر از دلایل تمایل اوراکل به این انعقاد این قرارداد باشد.

 اوراکل درحال جمع‌آوری یک پرونده قطور درباره ثبت اختراعات است که بتواند در پرونده ۱٫۶ میلیارد دلاری‌اش علیه گوگل از آن استفاده کند.

 webOS یا‌‌ همان سیستم عامل پالم برای اولین بار در تلفن همراه هوشمند Palm Pre مورد استفاده قرار گرفت. اما هیچ‌گاه موفقیتی را تجربه نکرد و همیشه در زیر سایه آندروید گوگل قرار داشت. اچ‌پی با توجه به رقم هنگفتی که برای خرید پالم پرداخته بود، مدت زمانی طولانی سعی داشت که این سیستم عامل را تا حد امکان روی دستگاه‌هایش نصب کند. اما درست چند هفته بعد از عرضه تاچ پد تحت پالم، اچ‌پی قطع تولید این رایانه لوحی را اعلام کرد و این خبر به معنی بازنشستگی سیستم عامل پالم بود. در آن زمان اچ‌پی اعلام کرد که این بخش به فعالیتش ادامه خواهد داد و اچ‌پی امتیازهای این بخش را واگذار خواهد کرد.

اما ظاهراً با تغییر مدیریت و تغییر استراتژی‌ها دوباره شایعات مربوط به فروش این بخش قوت گرفته است.

 تاچ پد در حال حاضر به مبلغ ناچیز ۹۹ دلار در آمریکا به فروش می‌رسد. باید دید کدام شرکت در ‌‌نهایت موفق به خرید بخشی می‌شود که در کل جهان تنها ۴٫۲ میلیون کاربر از سیستم عاملش استفاده می‌کنند.

 

اخبار یاهو

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *