اپل به کودکان برنامه‌نویسی آموزش می‌دهد

اپل به کودکان برنامه‌نویسی آموزش می‌دهد

همکاران سیستم- شرکت اپل در کنفرانس سالانه خود موسوم به WWDC ۲۰۱۶ پیش‌نمایش اولیه Swift Playgrounds را در معرض دید عموم قرار داد و آن را به عنوان ابزاری برای آموزش کدنویسی به کودکان در تبلت‌های آیپد معرفی کرد. 

به گزارش وبسایت phonearena، اپل با اجرای این پروژه جدید امیدوار است تعداد بیشتری از کودکان را به سمت زبان برنامه‌نویسی Swift سوق دهد. این زبان برنامه‌نویسی دو سال قبل توسط شرکت اپل معرفی شد.

ابزار Swift Playgrounds یک رابط کاربری ویژه را شامل می‌شود که فهم آن بسیار آسان است و نمایشگر آیپد را به دو بخش عمودی تقسیم می‌کند و یک سیستم ویرایشگر کد در سمت چپ و یک بخش رنگی سه‌بعدی در سمت راست آن قرار گرفته است تا نتیجه هر گونه تغییر کدنویسی به صورت لحظه‌ای به نمایش درآید. 

قرار است این ابزار از طریق حل پازل‌های ساده و یک شخصیت انیمیشن که Byte نامگذاری شده است، پایه‌های سیستم کدنویسی را به کودکان آموزش دهد. این شخصیت کارتونی در سمت راست نمایشگر حرکت می‌کند و در سمت چپ تصویر نیز راهنمایی‌های لازم را برای کدنویسی انجام می‌دهد.

اپلیکیشن جدید اپل قابلیت‌هایی را برای آموزش و درگیر کردن ذهن کودکان را شامل می‌شود تا از این طریق مفاهیم پایه برای کدنویسی را به آنها آموزش دهد. ولی برنامه‌نویسان جوان نیز می‌توانند کدهای اختصاصی خود را در آن بنویسند. 

ابزار Swift Playgrounds چارچوب‌های کاری iOS از جمله UIKit، SceneKit، و SpriteKit را شامل می‌شود و دسترسی به سیستم‌های سخت‌افزاری از جمله سیستم لمسی تشخیص حرکت، گردش‌سنج و دوربین را فراهم می‌کند.