اوراکل و مایکروسافت در دفاع از حق ثبت نرم افزار‌ها هم‌صدا شدند

همکاران سیستم- پس از آنکه شرکت‌های گوگل و فیس بوک از محدودیت‌ها و قوانین سفت و سختی که در آمریکا در زمینه حق ثبت نرم افزار‌ها وجود دارد انتقاد کرده بودند، حالا شرکت‌های اوراکل و مایکروسافت بر علیه این دو شرکت وارد میدان شده و به دفاع از حق ثبت نرم افزار‌ها برخاسته‌اند.
به گزارش وب سایت businessweek، وکلای شرکت اوراکل و مایکروسافت گفته‌اند بحث‌هایی که درباره محدود کردن حق ثبت نرم افزار‌ها به وجود آمده است کسب و کارهایی را که برای نوآوری‌های نرم افزاری خود به این حق ثبت‌ها تکیه کرده‌اند، آسیب پذیر می‌کند. پیش از این شرکت‌های گوگل و فیس بوک خواستار تغییر قوانین سفت و سخت مربوط به حق ثبت نرم افزار‌ها در آمریکا شده بودند. این دو شرکت ضمن انتقاد از این قوانین گفته بودند زیاد بودن این حق ثبت‌ها بیشتر به افزایش اقامه دعوا و دادخواهی شرکت‌ها علیه یکدیگر می‌انجامد و نه به تولید محصولات و خدمات جدید.
بر اساس این گزارش، برخی از مقامات و مشاوران حقوقی شرکت‌های اوراکل و مایکروسافت روز جمعه به همراه گروه دیگری از مدیران دیگر شرکت‌های نرم افزاری به دیدار برخی از قانونگذاران و اعضای کنگره رفته و در مذاکرات خود از حق ثبت برنامه‌ها و نرم افزارهای رایانه‌ای دفاع کرده بودند.
دوریان دالی، یکی از مشاوران حقوقی شرکت اوراکل در این زمینه گفته است: مهم‌ترین نگرانی من و بسیاری از دیگر شرکت‌های نرم افزاری این است که ممکن است حرکت‌هایی به سمت کاهش یا حذف چنین حمایت‌هایی از محصولات نرم افزاری صورت گیرد. به نظر نمی‌رسد این حرکت‌ها مبتنی بر دلایل عقلانی خاصی باشد. براد اسمیت، یکی از مشاورین حقوقی مایکروسافت نیز در مصاحبه‌ای گفته است: ما هم اکنون دارای سیستم خاصی در زمینه دفاع از حق ثبت اختراعات هستیم که نقاط قوت زیادی دارد، اما در عین کاستی‌های مهمی نیز در آن به چشم می‌خورد. ما باید چیزی را که آسیب دیده درست کنیم، نه اینکه چیزی را که درست است دچار آسیب کنیم. مهم‌ترین موضوع در این زمینه ایجاد یک تعادل بجا و منطقی است.
اسمیت همچنین گفته است مایکروسافت قصد دارد تا قبل از آوریل امسال اطلاعات جامعی را درباره حق ثبت نرم افزارهایی که مالک آنهاست، منتشر کند و دیگر شرکت‌ها را نیز به انجام این کار دعوت کرده است.
بررسی برخی منابع حاکی از این است که سال گذشته حدود ۵۶۰۰ دادخواست در زمینه نقض حق ثبت نرم افزار‌ها تسلیم مراجع قضایی ایالات متحده آمریکا شده است که ۱۲ درصد از دادخواست‌ها توسط ۱۰ شرکت نرم افزاری مطرح شده است.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *