اندروید آسیب‌پذیر‌ترین سیستم‌عامل در مقابل بدافزار‌ها است

اندروید آسیب‌پذیر‌ترین سیستم‌عامل در مقابل بدافزار‌ها است

همکاران سیستم- نتایج مطالعات شرکت Bit۹ نشان داده است گوشی‌های هوشمندی که با نسخه‌های به روز نشده آندروید کار می‌کنند، بیش از سایر گوشی‌ها در برابر بدافزار‌ها آسیب پذیر هستند. Bit۹ که یکی از شرکت‌های تامین کننده امنیت سرور‌ها و سازمان‌ها در برابر بدافزار‌ها و ویروس‌ها است، در توضیح علت این امر گفته آندروید بیش از ۵۰ درصد سهم بازار گوشی‌ها را به خود اختصاص داده است و متکی به سازندگانی است که تلاش خود را بیشتر متوجه ساخت برنامه‌های جدید‌تر می‌کنند تا به روز کردن گوشی‌ها و نرم افزارهای قدیمی خود.
این شرکت به کمک یافته‌های پژوهش خود ۱۲ گوشی هوشمند را معرفی کرده است که در مقابل بدافزار‌ها آسیب پذیری بیشتری دارند و همگی از سیستم عامل اندروید استفاده می‌کنند. این رتبه بندی نشان می‌دهد که گوشی Samsung Galaxy Mini از این نظر رتبه اول و HTC Desire رتبه دوم را دارند.

از آنجا که نصب برنامه‌های مختلف بر روی اندروید نیازی به اجازه و تأیید گوگل ندارد، بسیاری از سودجویان با طراحی برنامه‌ها و نرم افزارهای سازگار با این سیستم عامل سعی می‌کنند گذرواژه‌ها، شماره‌های کارت‌های اعتباری و یا اطلاعات تجاری ذخیره شده بر روی گوشی‌ها را سرقت کنند.

شرکت HTC در واکنش به انتشار نتایج این پژوهش در بیانیه‌ای اعلام کرده است که «ما خود را در قبال امنیت گوشی‌هایمان متعهد می‌دانیم و نرم‏ افزار‌هایمان را قبل از انتشار آزمایش می‌کنیم و با به روز کردن آن‌ها مشکلات موجود را رفع می‌کنیم». اما گوگل و سامسونگ در این باره واکنشی نشان نداده‌اند.

شرکت Bit۹ در گزارش خود اشاره کوتاهی هم به گوشی‌های قدیمی‌تر آیفون کرده است. به گفته هاری اِسوردلاو، مدیر بخش فناوری Bit۹ «به روز کردن محصولات اپل بسیار آسان‌تر است و ورود به برنامه‌های نصب شده بر این گوشی‌ها نیز به مراتب سخت‌تر است. به همین جهت سودجویان به آسانی نمی‌توانند برنامه‌ای برای این گوشی‌ها بسازند.»
مدیرعامل Raizlabs، که یک شرکت سازنده برنامه‌ها و نرم افزارهای موبایل است در این باره می‌گوید: «گوگل اندروید را بازاری مثل اینترنت می‌بیند و فکر می‌کند وقتی برای طراحی یک وب سایت نیازی به اجازه گوگل نیست، پس چرا باید برای طراحی یک برنامه کاربردی سازگار با اندروید از گوگل اجازه خواست؟»

Bostonherald