امکان ثبت دامنه‌های جدید، یک انقلاب اینترنتی دیگر

امكان ثبت دامنه‌های جدید، یک انقلاب اینترنتی ديگر

همکاران سیستم- موسسه آیکان که کار مدیریت و ثبت دامنه‌های اینترنتی را در سراسر جهان برعهده دارد، به شرکت‌ها و سازمان‌ها تا نوامبر ۲۰۱۲ فرصت داده است درخواست خود برای ثبت دامنه‌های اینترنتی جدید را به این موسسه ارسال کنند. بر اساس اعلام آیکان، از این پس شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌توانند به جای استفاده از دامنه‌های مرسومی مثل com، .gov. و org. از نام‌های انتخابی خود برای دامنه استفاده کنند.

به گزارش رویترز، کار‌شناسان ثبت دامنه‌های جدید را آغازگر فصل نوینی در تاریخ اینترنت می‌دانند و معتقدند این دامنه‌ها شتاب و شکوفایی بیشتری به شبکه جهانی اینترنت می‌بخشد. از همین رو بسیاری از آن‌ها از این رویداد به عنوان یک انقلاب اینترنتی جدید یاد می‌کنند.

موسسه آیکان اعلام کرده انتظار دارد بیش از ۲۰۰۰ درخواست از سوی سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف برای ثبت دامنه‌های جدید دریافت کند. این موسسه پیش بینی کرده است موج اول درخواست‌ها از سوی شرکت‌ها و سازمان‌های معتبر جهانی صورت گیرد، به ویژه سازمان‌هایی که فعالیت آنلاین را برای خود پر از فرصت و سودآور می‌دانند. از آنجا که ثبت دامنه‌های جدید هزینه زیادی روی دست متقاضیان می‌گذارد، احتمال می‌رود شرکت‌ها و موسسات بزرگ و پردرآمد بتوانند شرکت‌های کوچک‌تر را از این میدان رقابت بیرون کنند.

آیکان هزینه درخواست یک دامنه جدید را ۱۸۵ هزار دلار، هزینه راه اندازی آن را ۵۰۰ هزار دلار و هزینه پشتیبانی سالانه آن را نیز ۱۰۰ هزار دلار اعلام کرده است. این در حالی است که هزینه درخواست یک دامنه معمولی مثل com. فقط ۱۰ دلار است. هزینه بالای ثبت دامنه‌های جدید باعث شده است تا تنظیم این درخواست‌ها به یک فرایند زمان بر و پیچیده تبدیل شود و شرکت‌های زیادی برای ارائه خدمات مشاوره‌ای در این زمینه سربرآورند.

پیش بینی‌ها همچنین حاکی از این است که نام اکثر این دامنه‌های جدید بر اساس نام شهر‌ها و مناطق مثل london. انتخاب شود. شرکت ملبورن آی تی که در زمینه تنظیم این درخواست‌ها خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهد اعلام کرده است شرکت‌ها و سازمان‌های فعال در بخش خدمات مالی و تولید کالاهای مصرفی بیشترین علاقه را به ثبت دامنه‌های جدید از خود نشان داده‌اند. هم اکنون برخی شرکت‌ها مثل شرکت دوربین سازی کانن و یا شرکت هیتاچی رسماً اعلام کرده‌اند که درخواست‌های خود برای ثبت دامنه‌های جدید را به موسسه آیکان فرستاده‌اند.