افزایش سرعت فایرفاکس با به تعویق انداختن باز شدن عکس‌ها

همکاران سیستم – مهندسان شرکت موزیلا در نظر دارند قابلیت «بارگذاری تنبل» را مورد پشتیبانی قرار دهند. این قابلیت در اصل مکانیسم ویژه برای به تعویق انداختن تصاویر در صفحات اینترنتی محسوب می‌شود که هنگام باز شدن اولیه سایت اینترنتی، توسط کاربر قابل مشاهده نیست.

این اتفاق با افزودن قابلیت جدید به مرورگر اینترنتی فایرفاکس صورت می‌گیرد و موزیلا از ماه گذشته با این هدف دست به کار شده است. شرکت گوگل نیز پیش از این مکانیسم بارگذاری تنبل را به مدت یک سال از ژانویه 2018 به بعد روی مرورگر اینترنتی کروم اعمال کرد.

«بارگذاری تنبل» بخشی از فرآیند توسعه وب محسوب می‌شود که به مدت بیش از یک دهه روی آن کار شده است. این مکانیسم در ابتدا یک مفهوم کلی برای سیستم‌های مبتنی بر جاوا-اسکریپت بود.

توسعه‌دهندگان وب دریافته‌اند که تاخیر در بارگذاری تصاویر غیرقابل مشاهده در صفحات اینترنتی می‌تواند به میزان قابل ملاحظه زمان باز شدن صفحه اینترنتی را افزایش دهد، معیارهای بهینه‌سازی جست‌وجوگرها را متعادل کند، و موقعیت بهتر در جست‌وجوگر اینترنتی گوگل را باعث شود.

این مفهوم به سرعت بین توسعه‌دهندگان اینترنتی گسترش یافته است و با این وجود از اوایل دهه 2010 میلادی صدها برنامه نوشته شده و افزونه نرم‌افزاری این امکان را فراهم کردند تا دسترسی آسان به مکانیسم بارگذاری تنبل برای سایت‌ها فراهم شود و صرف نظر از زبان برنامه‌نویسی به کار گرفته شده یا سیستم مدیریت محتوا (CMS)، این قابلیت برای عموم سایت‌های اینترنتی مورد استفاده قرار گیرد.

منبع: zdnet