استراتژی‌های مایکروسافت برای توسعه زبان برنامه‌نویسی R

استراتژی‌های مایکروسافت برای توسعه زبان برنامه‌نویسی R

همکاران سیستم- زبان برنامه‌نویسی متن‌باز R که بین متخصصان داده محبوبیت فراوان دارد، آخرین استراتژی و هدف مایکروسافت برای حضور در بازار جهانی محسوب می‌شود. شرکت مایکروسافت برنامه‌ریزی کرده است در تاریخ اول ژوئن ۲۰۱۶ همزمان با SQL Server ۲۰۱۶ از نسخه جدید این زبان برنامه‌نویسی رونمایی کند. زبان R به عنوان بخشی از این مجموعه نرم افزاری عرضه می‌شود.

اما باید به این نکته توجه کرد که چرا مایکروسافت یک زبان برنامه‌نویسی متن‌باز را به پایگاه داده محبوب خود که به صورت گسترده درآمدزایی می‌کند، اضافه کرده است؟ لازم به ذکر است که مایکروسافت همچنین زبان برنامه‌نویسی R را به خدمات پردازش ابری HDInsight، Azure Machine Learning و Power BI هم اضافه کرده است و محیط توسعه نرم‌افزاری Virtual Studio مایکروسافت نیز همراه با این زبان برنامه‌نویسی در اختیار متخصصان قرار می‌گیرد.

به گزارش وبسایت Zdnet، مایکروسافت در این زمینه از عوامل مختلف از جمله سیاست‌های حضور در بازار جهانی، رهبری بازار جهانی نرم‌افزار و استراتژی‌های ویژه خود استفاده کرده است. 

مایکروسافت هم‌اکنون این واقعیت را درک کرده است که متن‌باز بودن نرم‌افزار یک واقعیت انکارناپذیر است و می‌بایست از آن پیروی کند. این شرکت دریافته است که پلتفرم‌های متن‌باز یک استاندارد ثابت در این صنعت محسوب می‌شود و کاربران به سیستم‌هایی که قابلیت پشتیبانی از نرم‌افزارهای متن‌باز دارد، رغبت نشان می‌دهند.

مایکروسافت هم‌اکنون نسخه ویژه‌ای از سیستم HDInsight را در پلتفرم Big Data خود ارایه می‌دهد که مبتنی بر فناوری‌های متن‌باز Hadoop و Spark ساخته شده‌اند و روی سیستم‌عامل لینوکس اجرا می‌شوند. این شرکت همچنین نسخه ویژه‌ای از نرم‌افزار SQL Server را برای سیستم‌ عامل متن باز لینوکس ارایه کرده است.

علاوه بر این، نسخه ویژه Visual Studio Code با قابلیت اجرا روی سیستم‌های عامل ویندوز، مک و لینوکس در اختیار کاربران سازمانی قرار می‌گیرد و بخش اعظم ماشین‌های مجازی در خدمات پردازش ابری Auzre مایکروسافت نیز روی سیستم عامل لینوکس اجرا می‌شوند.