ادامه حکمرانی گوگل بعد از جریمه 10 میلیارد دلاری اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا طی یک دهه اتهامات ضدانحصاری مختلف در مورد گوگل را مورد بررسی قرار داد و در آخرین پرونده قضایی مطرح شده این شرکت را به دلیل استفاده از تاکتیک‌های غیرقانونی برای استفاده از موقعیت مسلط خود در بازار نزدیک به 10 میلیارد دلار جریمه کرد.
با این وجود دو سال پس از بزرگترین حکم قضایی اروپا علیه گوگل، همچنان رقابت بسیار کمی در این بازار مشاهده می‌شود. زیرا این طور که متنقدان گوگل و وکلای ضدانحصار می‌گویند، اتحادیه اروپا به طور جامع گوگل را تنها گذاشته است تا مشکلات به وجود آمده را حل کند.


رفع مشکلاتی که به گوگل واگذار شده است موارد مختلفی را شامل می‌شود که از جمله آنها می‌توان به پرداخت هزینه از سوی موتورهای جست‌وجوی رقیبی اشاره کرد که قصد داشتند در منوی انتخابی گوشی‌های هوشمند اندروید ظاهر شوند. این اقدام اعتراض گسترده موتورهای جست‌وجوی رقیب را به همراه داشت که و این سوال مطرح شد که چرا آنها می‌بایست برای حق مسلم خود به گوگل هزینه پرداخت کنند؟
با تشکیل پرونده قضایی جدید ضدانحصاری وزارت دادگستری در ماه گذشته، وکلای دولت آمریکا هم اکنون در حال انجام بررسی‌های دقیق‌تر هستند تا نتایج نهایی اروپا را مشاهده کنند. داده‌های مرکز تحلیلی StatCounter نشان می‌دهد که گوگل همچنان بیش از 90 درصد بازار موتورهای جست‌وجوگر اروپا را در اختیار دارد و این سهم دقیقا با پیش از اعمال جریمه از سوی اتحادیه اروپا برابری می‌کند.

منبع: washingtonpost