گوگل طی یک دهه گذشته برای فایرفاکس اختلال ایجاد کرد

همکاران سیستم – یکی از مدیران رده بالای شرکت موزیلا گوگل را متهم کرد که به طور عمدی و به صورت سیستماتیک طی یک دهه گذشته خرابکاری‌هایی را برای فایرفاکس اعمال کرده است تا از این طریق مرورگر اینترنتی رقیب نتواند خود را به کروم برساند.

او نخستین شخص از گروه توسعه دهنده فایرفاکس نیست که طی هشت ماه گذشته چنین نظریه‌ای را مطرح می‌کند و چنین اتهاماتی را به گوگل وارد می‌کند. با این وجود اتهامات وی به مراتب فراتر از اتفاقاتی است که تاکنون مشاهده شده است و طی آن گوگل متهم می‌شود. بر اساس این اتفاق گفته می‌شود گوگل یک طرح هماهنگ شامل حفره‌های امنیتی کوچک را پیش می‌برد که به موجب آن سایت‌های وابسته به شرکت گوگل کاربران فایرفاکس را با اختلال مواجه می‌کنند.

«جاناتان نایتینگل» مدیر گروه توسعه فایرفاکس در شرکت موزیلا این اقدامات گوگل را به بسیار فاجعه‌آمیز و گسترده توصیف کرد.

او طی چندین مطلب در شبکه اجتماعی توئیتر توضیح داد: «زمانی که در سال 2007 میلادی همکاری خود را با شرکت موزیلا آغاز کردم خبری از کروم گوگل نبود و بیشتر کارمندان گوگل که با آنها صحبت می‌کردم از هوادارن فایرفاکس بودند».

او در ادامه نوشت: «زمانی که کروم روانه بازار شد شرایط اندکی پیچیده‌تر شد، ولی نه به آن شکلی که تصور می‌کنید. آنها هم اکنون یک محصول رقابتی و موفق دارند، ولی روابط خود را با ما قطع نکرده‌اند و در زمینه جست‌وجوهای اینترنتی با هم همکاری می‌کنیم. در حقیقت، داستانی که ما شنیده‌ایم از این قرار است که ما هم در همان سمت هستیم. ما هم چیزهای مشابه را می‌خواهیم».

منبع: zdnet