آیا رایانه شما توانایی اجرای «ویندوز 11» را دارد؟

ممکن است فکر کنید فرآیند پذیرش یا عدم پذیرش نسخه بعدی سیستم عامل مایکروسافت موسوم به «ویندوز 11» در رایانه فعلی شما فرآیند آسانی باشد.

همچنین شاید به این نتیجه برسید که اگر به سایت اینترنتی شرکت مایکروسافت بروید و مبلغ پنج هزار دلار برای خرید یک رایانه پیشرفته‌تر و امروزی را پرداخت کنید، با اطمینان می‌توانید ظرف چند ماه آینده که ویندوز 11 برای عرضه عمومی آماده می‌شود؛ بستر لازم را در اختیار داشته باشید.

ولی بهتر است در این مورد خاص دوباره فکر کنید. مایکروسافت هنوز نمی‌تواند داستان ارتقا رایانه‌های شخصی با سیستم عامل جدید را چگونه درست کند.

دیگری میان تصمیمات مهندسی این شرکت و برنامه بازاریابی آن در آستانه ایجاد خشمی از مشتریانی است که متوجه می‌شوند سیستم‌های سخت‌افزاری نسبتا جدید آنها از نظر مایکروسافت به اندازه کافی توانایی پذیرش ویندوز 11 را ندارد.

برای مبتدیان این نکته ضروری به نظر می‌رسد که دو مورد از اسناد اصلی در این زمینه با یکدیگر اختلاف دارند. صفحه رسمی «ملزومات سیستم ویندوز 11» مجموعه‌ای از مشخصات را منتشر کرده و در مقابل اسناد سازگاری برای ویندوز 11 که تیم مهندسی ویندوز به عنوان بخشی از فرآیند سازگاری با نسخه جدید ویندوز برای شرکای مایکروسافت منتشر کردند و از آن با نام Compatibility Cookbook یاد می‌شود، به مشخصات دیگری اشاره می‌کند. نکته مهم اینجاست که در هر دو مورد جزییات مربوطه ناقص است.

برای رفع همه مشکلات، بخش مربوط به بررسی‌کننده سازگاری سیستم که در اپلیکیشن جدید PC Health Check وجود دارد و مایکروسافت در جریان برگزاری نشست Big Reveal آن را برای مشتاق‌ترین طرفداران خود منتشر کرد، نتایج خود را بدون جزییات ارائه می‌کند.

اگر سیستم بررسی‌کننده سازگاری اعلام کند که رایانه شخصی شما ویندوز 11 را اجرا می‌کند، وضعیت شما مناسب است. در غیر این صورت شما می‌بایست سیستم خود را به گونه‌ای ارتقا دهید که بتواند نسخه جدید ویندوز را در اختیار بگیرد.

منبع: zdnet