تمام ابرکامپیوترهای قوی جهان مبتنی بر سیستم عامل لینوکس

فهرست Top 500 حاوی قدرتمندترین ابرکامپیوترهای جهان منتشر شد تا در آن نام تمام ابرکامپیوترهایی که با سرعت پتافلاپ و سریع‌تر محاسبات را انجام می‌دهند به اطلاع عموم برسد. در رتبه یازدهم این لیست نام ابرکامپیوتر Pentagon III منتشر شده است که در یک شرکت خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین مشخص شده است که شرکت انویدیا با تقویت پردازنده‌های ARM مبتنی بر پلتفرم گرافیکی خود ابرکامپیوترهای کم‌مصرف‌تر عرضه کرده است. ولی نکته جالبی که در لیست جدید توجه همگان را به خود جلب کرد این بود که تمام ابرکامپیوترهای مذکور مبتنی بر سیستم عامل لینوکس فعالیت می‌کنند.

تمام ابرکامپیوترهای قوی جهان مبتنی بر سیستم عامل لینوکس

دو رتبه نخست این لیست به ابرکامپیوترهای Summit  و Sierra ساخت شرکت آی‌بی‌ام اختصاص دارد که در آزمایشگاه ملی «اوک ریج» (ORNL) وابسته به وزارت انرژی آمریکا در شهر تنسی، و آزمایشگاه ملی «لاورنس لیورمور» در شهر کالیفرنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. در رتبه پایانی این لیست ابرکامپیوتر لنوو مبتنی بر پردازنده Xeon قرار داد که در کشور چین از آن استفاده می‌شود و تمام ابرکامپیوترهای دیگری که بین آنها قرار گرفته‌اند، مبتنی بر سیستم عامل لینوکس فعالیت می‌کنند.

لینوکس نسبت به دیگر سیستم‌های عامل موجود از طیف گسترده‌تر سخت‌افزارهای مخصوص ابرکامپیوترها پشتیبانی می‌کند. این پلتفرم در عرصه ابرکامپیوترها سیستم‌های خوشه‌ای نظیر Summit  و Sierra که بیشترین کاربرد را دارد مورد پشتیبانی قرار می‌دهد و همچنین سیستم پردازش موازی عظیم (MPP) که در سه ابرکامپیوتر Sunway TaihuLight از آن استفاده می‌شود نیز توسط لینوکس مورد پشتیبانی قرار می‌گیرد.

منبع: zdnet