ابداع یک پروتکل اینترنتی جدید برای محافظت از حریم خصوصی کاربران

ابداع یک پروتکل اینترنتی جدید برای محافظت از حریم خصوصی کاربران

همکاران سیستم- پژوهشگران دانشگاه ام ‏آی‏ تی پروتکل اینترنتی جدیدی به نام HTTPA را طراحی کرده‌اند که کاربران به کمک آن می‌‏توانند دریابند اطلاعات خصوصی آنها در محیط وب چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرند.
به گزارش وب‏سایت redorbit، پژوهشگران لابراتوار علوم رایانه‌‏ای و هوش مصنوعی در دانشگاه اِم ‏آی ‏تی پروتکل اینترنتی جدیدی به نام HTTPA طراحی کرده‌اند که کاربران را قادر به ره‏گیری اطلاعات خصوصی خود در محیط اینترنت می‌‏کند. حرف A در این اصطلاح مخفف واژه Accountability (به معنای پاسخگویی) است. این پروتکل به کاربران اجازه می‌‏دهد نحوه انتقال و استفاده از اطلاعات خود را رصد کنند. سازوکار این پروتکل دقیقاً برعکس سازوکار فناوری‌های رمزگذاری است که هم ‏اکنون بیشتر مورد استفاده صنعت بانکداری آنلاین است. پژوهشگران ام ‏آی‏ تی بر این باورند که این فناوری می‌تواند مشکل سوءاستفاده از اطلاعات شخصی افراد را رفع کند.
بر اساس این گزارش، پروتکل HTTPA نتیجه تحقیقات اوشانی سنه ‏ویراتنه، یکی از دانشجویان مهندسی برق و علوم رایانه‌‏ای در دانشگاه ام ‏آی‏ تی و لانا کاگال، یکی از دانشمندان لابراتوار علوم رایانه‌‏ای و هوش مصنوعی دانشگاه ام آی‏ تی است که قصد دارند در کنفرانس IEEE که با موضوع حریم خصوصی، امنیت و اعتماد در ماه ژوئیه برگزار می‌شود از آن رونمایی کنند. این پژوهشگران قصد دارند نحوه کاربرد این فناوری را بر روی یکی از سیستم‌های ذخیره اطلاعات پزشکی نشان دهند.
استفاده از این پروتکل نیز همانند سایر پروتکل ‏های اینترنتی اختیاری خواهد بود و توسعه‏ دهندگان نرم ‏افزار خواهند توانست از آن برای طراحی سیستم‌های مورد نظر خود بهره گیرند و ملاحظات خود را بر آن اعمال کنند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *